Jaapani hävitamine. Kava – Tunni kokkuvõte Tunni teema: Teise maailmasõja viimane etapp

KINNITA

õppejõud (distsipliinijuhataja)

eraldi distsipliin

(ajalugu, ühiskonnaõpetus ja geograafia)

PLAAN – TUNNI KOKKUVÕTE

Tunni teema: II maailmasõja viimane etapp. Jaapani hävitamine.

Tunni metoodiline eesmärk: näidata kriitilise mõtlemise tehnoloogia rakendamist ajalootundides.

Eesmärk: Jälgida teise maailmasõja lõppfaasi lõpuoperatsioonide kulgu; paljastada ajalooline tähendus need vaenutegevused, mis viisid militaristliku Jaapani täieliku lüüasaamiseni, maailma rahvaste päästmiseni fašismist

Tunni eesmärgid:

Hariduslik: tutvustada sõja lõppfaasis Hitleri-vastase koalitsiooni osalistele sõjalis-strateegilisi operatsioone; iseloomustada konverentsi otsuseid; näidata Nõukogude Liidu otsustavat rolli võidus Jaapani fašismi üle.

Arendab: jätkata oskuste kujundamist ajalooliste faktide analüüsimiseks ajaloodokumentide põhjal, põhjus-tagajärg seoste väljaselgitamiseks; väljendada ajalooprobleeme käsitledes argumenteeritud seisukohta, süstematiseerida, liigitada ja üldistada ajaloolised faktid

Haridus: sisendada õpilastesse patriotismitunnet, austust sõja vastu, kujundada suvorovlaste seas.

Tunni tüüp: õppetund uue teema õppimine

Tunni materiaalne tugi: esitlus, õpik, interaktiivne kaart, videoklipp, dokumendid.

Õppemeetodid: tegevus, osaliselt otsing, uurimus

Tundide ajal.


Tunni etapid

Õpilastöö

Aja organiseerimine.

Tunni teema ja eesmärkide väljakuulutamine. Sissejuhatus õpetaja poolt.

Kirjutamine vihikusse ja tahvlile.

Uue materjali õppimine teemal:

Klass on jagatud kolme ebavõrdsesse rühma (armee peakorter): 8 - NSV Liit, 6 - USA, 4 - Jaapan.

Kõne etapp

A) NSVL ja liitlased

Videoklipp. ülesanne talle.

Dokumentide analüüs paarikaupa => Vaenutegevuse kalendri koostamine => Kalendri esitlus interaktiivne kaart. Video fragment.

E) Sõja tulemused ja võidu päritolu

Fraas sisse hiina keel. Suvorov Tšunini videoprojekti "Minu vanaisa – Suur Isamaasõda" demonstratsioon

III etapp. Peegeldus.

4. Viimane etapp.

Vastuvõtt "6 mõtlemise mütsi". Hinnangud.

5. Ülesanne enesetreeninguks.

§ Määrata NSV Liidu võidu tähtsus sõjas Jaapaniga.


Õpetaja _______________

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

II. Õpetaja sissejuhatav sõnavõtt: 1945. aasta Nõukogude-Jaapani sõda on üks sündmustest ajaloos, mis äratab kahemõttelist huvi. Tänaseni usuvad paljud välismaal, et just tänu Jaapani linnade Nagasaki ja Hiroshima aatomipommitamisele murdus militaristliku Jaapani võim, mis tegi lõpu kogu II maailmasõjale. Kahjuks jääb see suurejooneline Teise maailmasõja lahing, vaatamata oma unikaalsusele ja mastaapsusele, meie riigis endiselt tundmatuks või vähetuntuks, mis ilmselgelt ajendab Jaapani praegusi poliitikuid ihale üha enam Venemaale vastu seista nõudega taastada "põhjaterritooriumid". See sõda jättis ajalukku äärmiselt sügava jälje ja on tegelikult ainsaks lahendamata sõlmeks Teise maailmasõja ajal. Selle tagajärjed mõjutavad jätkuvalt tugevalt kaasaegseid Vene-Jaapani suhteid.

Minu jaoks isiklikult on Jaapani lüüasaamine väga oluline: minu majorist vanaisa sõdis siin ja oleks võinud surra. Ta sai haavata. Teda autasustati meie peres hoolikalt hoitud medalitega "Sõjaliste teenete eest" ja "Võidu eest Jaapani üle". (tõeliste medalite demonstreerimine õpilastele)

Jah, ja me kõik Kaug-Idas ei ole ükskõiksed Teise maailmasõja ajaloo suhtes, mis meie maid läbi pühkis. Siin viibivate meeste hulgas on Kuriilide, Transbaikalia, Habarovski ja loomulikult ka elanikke. Täna antakse teile au osaleda vabastamis- ja pealetungioperatsioonides oma kodumaal. Lisaks valmistate end Suvorovi sõjakooli sisse astudes ette sõjaväeohvitseri kutseks. Märkimisväärne hulk teist teenib Kaug-Ida. See tähendab, et peate hoolikalt uurima ja teadma Kaug-Ida teatris sõjaliste operatsioonide läbiviimise iseärasusi. Sest kui tahad rahu, valmistu sõjaks!

Seega on eesmärgid selged, paneme tunni teema kirja. (Slaid nr 1) Tutvuge plaaniga (slaid nr 2)

III. Uue materjali esitlus teemadel:

A) NSV Liit ja tema liitlased.

Teie tähelepanu on esitatud fragment Potsdami konverentsist (stseen "Potsdami konverentsil" on.) (Slaid nr 3)

Teie ülesanne: teha kindlaks, milles liitlased kokku leppisid.

b) Jaapaniga sõdimise põhjused. (Slaid number 4)

Rühmatöö. (NSVL ja USA armee kindralstaap)

Kasutades Hitleri-vastase koalitsiooni liidritelt saadud infot, oma teadmisi ja leheküljel oleva õpiku teksti, sõnastage oma riikide jaoks vähemalt 3 põhjust sõjaks Jaapaniga. Kirjuta põhjused slaidile.

Ülesanne Jaapani peastaabile: vaadake oma valduste kaarti ja tehke kindlaks, kuhu ja kuidas saate oma vägesid potentsiaalse vaenlase alistamiseks kõige paremini paigutada.

C) Tegevusplaanid. Vastuvõtt "Kaart ilma legendita" statistika analüüsi põhjal. (Slaid number 5)

Kaardiplaanid sõjaks. (Jaapan, NSVL, USA). .

Õpetaja sõna. Rahu taastamise huvid nõudsid Kaug-Ida sõjakeskuse kiiret likvideerimist. Nõukogude Liit ei saanud oma liitlaskohustustele truuks jääda sellest tähtsast ülesandest kõrvale. 1945. aastal denonsseeris Nõukogude valitsus 13. aprillil 1941 sõlmitud neutraliteedilepingu Jaapaniga ja 1945. aastal teatas oma astumisest sõtta.

D) Vaenutegevuse käik (slaid nr 6-8)

Õpetaja sõna. Vaenutegevuse käigu uurimiseks töötate paaris dokumentide ja kaardiga.

Teil on au vabastada oma väikese kodumaa territooriumid.

Ameerika Ühendriigid – video Hiroshima ja Nagasaki pommirünnakust.

Ülesanne Jaapanile: kas pommitamine oli Jaapani lüüasaamine?

Kehaline kasvatus (slaid number 9)

paaristöö dokumentide ja kaardiga. (Slaid nr 10), interaktiivne kaart

Transbaikali rinne

Mandžuuria rinne

Sahhalin

Mandžuuria strateegiline pealetungoperatsioon Nõukogude vägede ülemjuhataja Kaug-Idas, Nõukogude marssali Vasilevski juhtimisel. - 1945. aastal viisid Trans-Baikali, 1. ja 2. Kaug-Ida rinde väed, Vaikse ookeani laevastiku ja Amuuri sõjalaevastiku väed läbi Mandžuuria strateegilise operatsiooni, piirasid ümber ja alistasid Kwantungi armee, mille koosseisus oli üle 1 miljoni sõduri. ja ohvitserid, 6,6 tuhat relva ja miinipildujat, üle 1,2 tuhande tanki, üle 1,9 tuhande lahingulennuki.

Samal ajal viidi läbi Lõuna-Sahhalini (11 - ) ja Kuriili dessandi ( - ) operatsioonid. Nõukogude Liit oma juurde tagasi pöördunud Lõuna-Sahhalin ja Kuriili saared. Vangide arv oli umbes 593 tuhat inimest. Punaarmee kaotas kogu lahinguperioodi jooksul üle 36 000 sõduri ja ohvitseri, kellest hukkus üle 12 000.

Hiroshima kohal ja 9. augustil lõhati Nagasaki kohal aatomipommid. Selle tulemusena pühiti maamunalt tegelikult minema kaks linna, kus elab kogu rahvastik.

1. Milliseid eesmärke püüdles USA?

2. Kas oli soovitav kasutada aatomirelvi?

Õpetaja sõna. (Slaid nr 11) Operatsioon koodnimega "Augustitorm" algas 1945. aastal, peaaegu samaaegselt Nagasaki pommirünnakuga. Kahenädalase võitluse jooksul kaotas Jaapan 84 000 hukkunut ja NSV Liit 12 000 sõjaväelast. Nõukogude väed nad ei jõudnud vaid 50 kilomeetri kaugusele Jaapani põhjaosas asuvale Hokkaido saarele.

Sellest operatsioonist sai üks suurimaid II maailmasõja kampaaniaid – mastaapsuse poolest, muljetavaldav – korralduse ja ülesehituse poolest ning edukam – taktikalise käitumise poolest; võimalikult lühikese ajaga vallutati kogu Lääne-Euroopaga võrdne territoorium!

(Slaid nr 12-16), Jaapan kapituleerus. Ametlikule allaandmisaktile kirjutasid USS Missouri pardal alla 1945. aastal USA, Inglismaa, Hiina, NSV Liidu ja Jaapani esindajad. Teine maailmasõda lõppes.

Teema uurimise õigsuse kontrollimiseks kasutatakse videot "Jaapani alistumine".

E) Sõja tulemused ja võidu päritolu. Sõja ajal kaotas Jaapani armee 677 tuhat sõdurit, eriti hukkus 83 tuhat, 594 tuhat alistus. Nõukogude armee võit Kaug-Ida sõjas kiirendas Jaapani fašistide lüüasaamist ja aitas kaasa Hiina võidule vastupanusõjas Jaapani sissetungijate vastu.

4 Viimane etapp. Suvorov Tšunini videoprojekti "Minu vanaisa on Suure Isamaasõja veteran" fragmendi demonstratsioon. (Slaidi number 17)

Iseõppimise ülesanne: (Slaidi number 18)

1. Valmistage ette suuline vastus teemal "Jaapani lüüasaamine"

2. Tehke kindlaks NSV Liidu võidu tähendus sõjas Jaapaniga. (5-7 punkti)

Vihje: fraas on hiina keeles. (Venelased ja hiinlased on igavesti vennad!)

Mõtisklus: Vastuvõtt "6 mõtlemise mütsi". (Slaid nr 19-25)

Hinnangud. Sõna asjatundjatele. Meie õppetund hakkab lõppema. Tahaksin uskuda, et kõik, mis täna öeldi, kõlas teie südames ja me kõik mäletame kohutavaid sõjapäevi, neid, kes andsid oma elu, kaitstes rahu Maal. Hindame elu, ükskõik kui raske see ka ei tunduks, austame ja armastame inimesi, keda saatus on määranud teiega koos olema. Sõnad "kuni sõda pole" ei ole lihtsalt tühjad helid. Kõike saab kogeda ja ületada, kui maa peal pole sõda...

Tund uue materjali õppimiseks 10 klassile teemal "Jaapan: territoorium, piirid, rahvastik."

Töötanud välja ja läbi viinud linnaosa - Novovoroneži linna - MOU 4. keskkooli geograafiaõpetaja

Kovaleva Galina Valentinovna

10. klassi tunni kokkuvõte teemal:

"Jaapan: territoorium, piirid, rahvastik".

Õpetamise ja kasvatuse eesmärgid:

1. Teadmiste assimileerimine EGP põhijoonte kohta.

2. Territooriumil tooraine kasutamise probleem.

3. Rahvastiku paigutus.

4. Moraalsete väärtuste ja esteetilise suhtumise kujundamine ilu, Jaapani rahva vaimse kultuuri kujundamine.

Varustus:

Arvuti, projektor, ekraan, esitlus. Jaapani poliitiline, majanduslik kaart. Atlased, joonistused, tabelid, rahvariided, lipp, vapp, matid, Jaapani asjad.

Tunniplaan:

1. Sissejuhatus õpetaja poolt.

2. Riigi nimi ja territooriumi koosseis.

3. EGP. Selle muutumine aja jooksul.

4. Rahvastiku tunnused. demograafiapoliitika.

5. Loodusvarad ja nende kasutamine. Loodusvarade potentsiaali hindamine tööstuse ja põllumajanduse arenguks.

6. Jaapani kultuur.

Tundide ajal.

Sissejuhatus õpetaja poolt.

Täna on meil ebatavaline õppetund. Teeme reisi riiki, mida kutsutakse väga kummaliselt - "Tagurpidi riik". Ja selleks on kõik põhjused. Sellel hämmastaval maal annab naine mantli, auto rool on paremal pool, kassid on sabata, siin kirjutavad nad ülalt alla, söövad pulkadega, magavad põrandal ja valge värv on lein.

Mis riigist me räägime? Kas sa arvasid? Nad avasid atlased ja leidsid Jaapani. Jah, see on Jaapan. Ja meie giidid aitavad meil seda omapärast riiki mõista ja tundma õppida.

(Õpilasjuhendite tutvustus). Ja nüüd käsitleb juhend meile ühte küsimust.

1. Reisijuht.

Riigi nimi, territooriumi koosseis.

(slaid "riigi kohta")

Riigi iidne nimi on Yamato. Jaapanlased nimetavad seda Nipponiks või Nihoniks, st. "Tõusva päikese maa" Jaapani riigilipp on valge punase ringiga – keskel päike. Ümar krüsanteem on Jaapani rahvuslill.

Jaapan on saarestikuriik, mis asub neljal suurel saarel: Hokkaido, Honshu, Kyushu, Shikoku ja peaaegu neljal tuhandel Vaikse ookeani väikesaarel.

Jaapani pealinn on Tokyo, mis tähendab "idapealinn". See asub Honshu saarel endise Edo lossi kohas.

2. Reisijuht.

(slaid "G.P.")

Jaapani EG ja PG positsioonid. EGP mõju riigi arengust, selle muutumisest ajas.

Jaapan on iidne riik, kuid kuni 20. sajandini oli see eurooplaste silme eest varjatud. Jaapanil pole Venemaaga rahulepingut sõlmitud pärast Teist maailmasõda. Ilma piisava aluseta väidab Venemaa saartele Kuriili hari: Kunashir, Iturup, Shikotan, Hoboman.

Jaapan kuulub "suure seitsme" hulka, mis näitab selle kõrget taset majandusareng, kuid ei ole NATO ega teiste ühenduste liige, kuna asub enamikust riikidest. Jaapani põhipositsioon Aasia-Vaikse ookeani piirkonna keskel avab talle võimalused osaleda rahvusvahelises geograafilises tööjaotuses.

3. Reisijuht.

(slaid "Rahvastik", "osariik - poliitiline struktuur"," haldus- territoriaalne jaotus", "keeled")

Rahvastiku tunnused. demograafiapoliitika.

Jaapani rahvaarv on 127 miljonit inimest. See on suuruselt kümnes maailmas.

Territoorium - 377 tuhat km. ruut

Keskmine tihedus on 337 inimest. km kohta. ruut

Jaapan on konstitutsiooniline monarhia, impeerium. See on praktiliselt ainus impeerium maailmas. 1947. aastal võeti vastu põhiseadus, enne seda oli absoluutne monarhia, seadus andis keisrile piiramatu võimu ja jumaliku päritolu. Riigi praegune keiser on Akihito.

Riigistruktuuri järgi on Jaapan unitaarriik. 76% elanikkonnast elab linnades. Riigis on üle 200 suure linna. 12 neist on miljonärilinnad.

Jaapanit iseloomustab pereplaneerimise aluste õppetunni 1. tüüpi reprodutseerimine, mis viiakse läbi juba vanemates klassides.

Jaapan on tervete inimeste rahvas, kelle imikusuremus on madalaim maailmas (4 1000 elaniku kohta), USA-s - 8 inimest 1000 kohta, Venemaal - 18 1000 kohta ja kõige rohkem kõrge tase oodatav eluiga (M. - 76 aastat, F - 82 aastat). Võrdluseks Venemaa: M - 62 aastat vana, F - 72 aastat vana.

Miks jaapanlased nii kaua elavad?

  1. Kõik poodides olevad tooted on kõige värskemad. Süüakse palju mereande.
  2. Just ellusuhtumine. Jaapanlased, nagu ükski teine ​​​​rahvas maailmas, teavad ja mõistavad, kui habras on elu. Hiroshima ja Nagasaki aatomipommiplahvatused on siiani jäänud mulle meelde. Jaapanlased hindavad elu ja peavad kalliks loodust, metsi, jõgesid, loomi ja elu.
  3. Jaapani suhetes valitseb hea tahe.
  4. Kõndimisharjumus. Kunagi kuulutati riigis loosung: "Tervise nimel kümme tuhat sammu päevas", mis on saanud iga jaapanlase elureegliks.
  5. Hügieen. Kõik, kes aevastavad, nina puhuvad, kannavad näole, kattes nina ja suu, spetsiaalset marlimaski. Ja nende hügieeniliste sidemete kandmist õpetatakse juba lasteaias.

Ja mida igaüks teist arvas kõigest sellest räägitust? (mõtleb)

(slaid "keeled", "religioon")

Rahvastiku rahvuslik koosseis on homogeenne – 99% elanikkonnast on jaapanlased. jaapanlane spetsiifilised ja ei kuulu ühtegi keeleperekonda.

Jaapanlased on usklik rahvas. Religioon tuli Indiast – budism. Jaapani uskumuste süsteem on shinto, mis tähendab "jumalikku teed". Tempel on mitmekorruseline ja selle nurkades on väljamõeldud kumer katus.

Jaapan on kõrgkultuuri ja pideva kirjaoskusega riik, kus haridusele ja kasvatusele pööratakse suurt tähelepanu juba varasest lapsepõlvest peale. Jaapanlased austavad pühalikult iidseid rituaale ja traditsioone, mille hulka kuuluvad: vanemate austamine, kimonod, Jaapani köögi tunnused, lauakatmine, ikebana teetseremoonia, bonsai, geisha, tõlkes "Kunstimees" - meelelahutus, laulmine, ta on haritud , tunneb luulet , kunsti

Lühisõnum mõne Jaapani traditsiooni kohta.

1. Jaapanlastel on oma rahvariietus – kimono. Kimonosid kantakse tänapäevalgi, noortest vanadeni, pärilikkuse järgi, üks kõigi eest, vahet pole – mees või naine. Kõik rõõmsad sündmused: lapse sünd, pulmad, pühad, lein. Kimono on tseremoniaalne või lein. Naiste tualeti asendamatuks atribuudiks on: kaunistuseks mõeldud juuksenõel ja ventilaator.

Jaapanlane kummardab ja naeratab. Alluv kummardab oma ülemusele keha 45-kraadise nurga all painutades, kolleegid 15-kraadise nurga all, kliendid 30-kraadise nurga all. Igaühele oma nurk.

2. Jaapanis esineb sageli maavärinaid, mistõttu on siin juba pikka aega ehitatud kergmaju, mille hävimine ei tapa inimesi. Majad on heledast puitlaudisest. Seinad libisevad laiali nagu kapiuksed – see võimaldab planeeringut muuta. Põrandaid katavad spetsiaalsed riisikõrrest valmistatud spetsiaalsed matid - tatami. Päeval istuvad nad nende peal, söövad õhtust ja öösel teevad neile voodi. Mööblit on vähe. Toolide asemel padjad ja kahvlite asemel pulgad. Erilist tähelepanu teele antud.

3. Teejoomine on Jaapanis terve riitus nimega “cha no yu”, mis tähendab “teetseremooniat”.

Kõik tseremoonial osalejad istuvad põrandal. Üks neist valab tassi pulbristatud rohelise tee. Vala peale keev vesi ja klopi spetsiaalse bambusvispliga läbi. Tseremoonia toimub täielikus vaikuses. Erilist tähelepanu pööratakse vee kvaliteedile. Kui külalised hakkavad lahkuma, kingivad võõrustajad neile hüvastijätupaberilinnu - kraana. Usutakse, et see toob inimestele õnne.

Loodusvarad ja nende kasutamine. Loodusvarade potentsiaali hindamine tööstuse ja põllumajanduse arendamiseks.

(slaid "ressursid", "majandus")

loodus peal Jaapani saared julm. Maavärinaid juhtub sageli. Taifuunid toovad riigile käegakatsutavat kahju. Aga lisan, et Jaapani loodus on ihne. Riik on maavarade poolest vaene, seega muud Loodusvarad. Riik on nihkunud metallimahukalt ja energiamahukalt tootmiselt uusimatele teadusmahukatele tööstusharudele.Soodsad agroklimaatilised ressursid võimaldavad koristada aastas kaks riisi- ja köögiviljasaaki. Metsad hõivavad 2/3 riigi territooriumist. Jaapani kärestikud ja lühikesed jõed - hüdroenergia ja vesi põldude niisutamiseks. Jaapani mere loomastik on rikkalik ja mitmekesine. (mängib vaikne jaapani muusika).

(slaid "kultuur")

Jaapanlastele pakub erilist huvi Jaapani kirss - sakura. Selle viljad ei ole söödavad. Sakura õitseb ühel päeval – pungad paisuvad ja õied lendavad ringi. Kauaoodatud looduse ärkamise aeg algab siin äkilise ja vägivaldse kirsiõite puhkemisega. Tema roosad õisikud erutavad ja rõõmustavad jaapanlasi mitte ainult oma külluse, vaid ka haprusega. Kirsiõie kroonlehed ei tuhmu kunagi. Rõõmsalt tiirledes lendavad nad väikseimast tuulehingest maapinnale.

Teeme ridade vahel võistluse. Kumb rida on erudeeritum?

Tänases õppetükis külastasime ühte meie planeedi nurka, hämmastavas riigis, kus inimesed, trotsides loodust, mis ei andnud neile piisavalt mineraale ega maad, jõudsid sellistele majanduslikele kõrgustele, et paljud maa peal võiksid neid kadestada.

Kes on jaapanlased?

Mis neid juhib?

Õppetunni kokkuvõte: rahva kultuuriline, intellektuaalne, füüsiline kapital mängib majanduslike kõrguste saavutamisel erilist rolli.

Ja nüüd on meil ridadevaheline võistlus. Iga õige vastuse eest saab õpilane märgi.

Esimene rida.

  1. 99% elanikkonnast on ... (jaapanlased);
  2. Religioon Indiast Jaapanini. (budism);
  3. Samuraide moraalikoodeksi nimi. (Bushido);
  4. Milline religioon oli Jaapanis ametlikult keelatud? (kristlus);
  5. Põrandat katvate mattide nimi. (Tatami);
  6. Nüüd vahetavad noorpaar Euroopa kommete kohaselt sõrmuseid. Kui enne? (kolm korda tassi sakega);
  7. Kuidas jaapanlased oma riiki nimetavad? (Nippon shi Nakhon);
  8. Rahvastiku taastootmise tüüp (esimene);
  9. Kääbuspuude (Bonsai) kasvatamine;
  10. Mis saarel Tokyo asub? (Honshu);
  11. Jaapani majanduse tüüp (postindustriaalne);
  12. Neljaliikmeline põhjasaar suuremad saared Jaapan (Hokkaido);
  13. Väin, mis eraldab Hokkaidot Kuriili saared(Kunaširski);
  14. rahaühik (jeen);
  15. Kuidas tõlgite sõna "karate"? (Võitlus ilma relvadeta).

Teine rida.

  1. Põllumajanduse põhisuund (Rison);
  2. Jaapani uskumuste süsteem (šintoist);
  3. Mõis, mida tunnustati 12. - 14. sajandil. sõjaline osavus on ühiskonna alus (Samurai);
  4. Samurai enesetapuprotseduur (Harakiri) kodifitseeritud;
  5. Jaapanlaste püha raamat (Kojiki);
  6. Riisi söömiseks kasutatavate pulkade nimi (Hashi);
  7. Milline žest jääb jaapanlastel sõpradega kohtumisel puudu? (käepigistus);
  8. Jaapani pealinn (Tokyo);
  9. Ilus kirjutis pintsli ja tindiga (koligraafia);
  10. Nelja suurema saare lõunasaar (Kyushu);
  11. Hokkaidot Sahhalinist eraldav väin (Laperouse);
  12. Mis struktuurist tekkis Tokyo linn? (Edo loss);
  13. Mida tähendab "Tokyo"? (idapealinn);
  14. Jaapani kõrgeim mägi (Fujiyama - 3776 m.);
  15. Mida tähendab "Aikido"? (Enesekaitse).

1. Tee õppetunnist kokkuvõte. Kes kogus rohkem märke, andke positiivseid hindeid

2. Määra kodutööd.

3. Pane märgid.

Jaapani territoorium on umbes 370 tuhat ruutmeetrit, mis võimaldab sellel olla suurima territooriumiga riikide edetabelis ainult 61. koht. Kuid sellel territooriumil elavate inimeste arv, 129 miljonit inimest (2015. aasta seisuga), asetab Jaapani kõige tihedamini asustatud riikide hulka maailmas. Riik on elavate inimeste arvu poolest riikide edetabelis 10. kohal.

Geograafilised omadused

Jaapan – Saare osariik. See asub aadressil 4 suured saared, mille nimed on tuttavad kõigile geograafiasõpradele: Honshu, Hokkaido, Shikoku, Kyushu. Nad moodustavad 98% riigi territooriumist. Ülejäänud 2% langeb 3 tuhandele väikesele ja mõnikord isegi väikesele saarele. Erinevate territooriumide vahelise kontakti hoidmiseks ühinesid saared maa alla ja vee alla kaevatud sildade ja tunnelite süsteemi kaudu. Nii tekkis Jaapanis ühtne maaruum.

Loodus

riik tõusev päike nimetatakse sageli ka järskude nõlvade riigiks. Ja see on tõsi. Valdav enamus (umbes 3/4) kõigist riigi mäeahelikest on arendamiseks liiga hajutatud. Mägede kontuurid on nurgelised, teravate kontuuridega. Ainus erand on mäeahelikud asub Honshu ja Kyushu lõunaosas. Jah, ja Hokkaido saare ranniku lähedal näete mäeahelike sujuvaid piirjooni.

Enamik kõrged mäed, analoogselt Euroopa omadega, nimetatakse Jaapani Alpideks. Need asuvad Honshu saare keskel, Tokyost mitte kaugel. Need on üsna kõrged – 3000 meetri kõrgused tipud pole siin haruldased. Oma välimuse ja atraktiivsuse tõttu on nad turismimagnetiks...

Jaapanis on tohutult palju jõgesid. Nende profiilid on lühikesed ja üsna järsud. Seetõttu on nende kasutamine saatmisel keeruline. Nende jõgede veed on puhtad, läbipaistvad, neis on palju erinevaid kalu. Kolm suurimat Jaapani jõge kannavad nimesid Shinano, Ishikari ja Kanto. Shinano pärineb Jaapani Alpidest, voolab üle 360 ​​km ja suubub seejärel Jaapani merre. Ishikari algab Hokaido lääneosast, voolab peaaegu sama kaugele ja toidab oma vetega ka Jaapani merd. Mis puutub Kantosse, siis see läbib Kanto tasandikku ja suubub Tokyo lahte ning seetõttu võib kaudselt öelda, et see voolab otse Vaiksesse ookeani ...

Riigi territooriumi uhuvad heldelt erinevad mered ja ookeanid. Tema ida- ja lõunaosas domineerivad saared vaikne ookean. Läänes on Ida-Hiina ja Jaapani mere rannik ning põhjas Okhotski meri...

Jaapanis võib leida palju erinevat tüüpi taimestikku ja loomastikku. See on tingitud asjaolust, et siinne kliima on nende elamiseks väga soodne, õhuniiskus on üsna kõrge. Lisaks teeb riigi saareline isolatsioon oma tööd. Taimestiku ja loomastiku eripäraks on asjaolu, et siin võib sageli leida endeemilisi loomi, kes elavad ainult selles osas gloobus. Jah, ja metsad moodustavad 60% riigi territooriumist, mis aitab ainult kaasa taimestiku ja loomastiku arengule.

Taimedest on levinud kamperloorberid, tammed ja kameeliad, leidub ka bambust ja hõlmikpuud. Nende loomadest pakuvad erilist huvi Jaapani makaagid, kährikud, kährik, lendoravad ja vöötohatised, vaskfaasanid...

Riigi kliimat võib kirjeldada kui pehmet ja niisket. Talvel langeb temperatuur harva alla nulli. Tugevat külma kohtab väga harva, kuid Põhja-Jaapanis võib kohata lund, mis aga sulab üsna kiiresti. Looduses on aastaajad enam-vähem selgelt väljendunud ja eriti kaunid on kevadised kirsiõied ...

Vahendid

Riigil on väga madal ressursipotentsiaal. Peaaegu kõik loodusvarad on suures defitsiidis ja eelkõige mineraalsed. Ja kuigi riigis leidub erinevat tüüpi mineraale, on nende ressursside varud minimaalsed ja selliste riikide vajadused on suured. Seetõttu on riik sunnitud importima peaaegu kõiki mineraale naaberriikidest, mis on heldemalt loodusega varustatud ...

Jaapan – ainulaadne riik. Lõppude lõpuks, hoolimata sõltuvusest imporditud ressurssidest, on tööstuslik lähenemine tootmisele ja ka potentsiaal ise tohutu. Nii arenes välja must- ja värviline metallurgia, masinaehitus (Jaapani autod on töökindluse näitena tuntud kogu maailmas), laevaehitus. Ehitatakse palju elamu- ja haldusrajatisi, keemia- ja naftakeemiatööstus on oma arengu tipus. Riik on digitaaltehnoloogia vallas saavutanud suuri saavutusi.

Mis puutub põllumajandusse, siis muldadel, millel üldse midagi ei kasva, kasvatavad Jaapani põllumehed kaasaegseid tehnoloogiaid kasutades köögivilju ja puuvilju üsna suurtes kogustes ...

kultuur

Riigi kultuurikiht on väga omanäoline ja omanäoline. Jaapanlased peavad kinni iidsetest traditsioonidest nagu teetseremoonia, kimono ja geiša, mida ei leidu üheski teises maailma riigis. Jaapanis on kaks peamist religiooni - šintoism ja budism ning inimesed ise on üsna külalislahked, kuigi näitavad üles iseloomulikku vaoshoitust igasuguste emotsioonide näitamisel...

Geograafiaõpetaja MBOU keskkooli nr 4 p. Merchansky

Mironov Vladimir Viktorovitš

Tunni eesmärgid ja eesmärgid:

    kujundada õpilastele ettekujutus Jaapanist, selle looduslikest iseärasustest;

    Jätkata tööd oskuste kujundamisel, et omandada iseseisvalt teadmisi erinevatest teabeallikatest;

    Arendada kaardiga töötamise oskusi, võrdlemisoskust;

    Arendada õpilastes uudishimu;

    Jaapani inimeste moraalsete väärtuste ja esteetilise ellusuhtumise, ilu ja vaimse kultuuri kujundamine.

Varustus: Välis-Aasia poliitiline kaart, Euraasia füüsiline kaart, kliimakaardid, "Rahvastiku tihedus ja rahvad", arvuti, projektor

Tundide ajal

Õpetaja ( pehme kõlaga jaapani meloodia taustal)

Tänases tunnis jätkame riikide uurimist Ida Aasia. Tahvlil on tunniplaan, mille jaoks käsitleme Jaapani eripärasid. Mida sa Jaapanist tead?

1. Geograafiline asend Jaapan. Sümbolid

2. Jaapani reljeef

3. Jaapani kliima

4. Jaapani siseveed

5. Jaapani loodus

5. Jaapani rahvaarv

6. Jaapani majanduslikud iseärasused

1.Riigi geograafiline asend.

Õpetaja ja õpilaste lugu saadab väljapanek geograafilised objektid suurtel seinakaartidel.

küsimus? Määrake kaardi järgi, milline saar on suurim? (Hokkaido)

küsimus? Mis meri peseb riiki põhjas? ( Okhotski meri), idas - (Vaikse ookeani vete ääres), lõunas - (Vaikse ookeani ja Ida-Hiina mere vete ääres), läänes - (Korea väina ja Jaapani meri). Jaapan pretendeerib Venemaale kuuluvatele Kuriili saartele, mis asuvad Hokkaidost põhja pool.

Jaapan on saareriik, mis asub neljal suurel saarel: Hokkaido, Honshu, Shikoku ja Kyushu, samuti Ryukyu saarestiku saartel ja enam kui tuhandel väikesaarel. Pealinn on Tokyo.

2. Jaapani leevendamine. Atlase järgi määravad õpilased riigi reljeefi ja teevad sellest järeldusi. . Kõrgeimad ahelikud asuvad Honshu saarel. Saarte mägine pind on nii ehituselt kui kõrguselt väga mitmekesine. Seal on vulkaanilised koonused ja platood, laugete nõlvadega massiivid, mida töötlevad voolavad veed. Siin on kõige rohkem kõrge tipp riik, oma elanikele püha - kustunud Fuji vulkaan, mille kõrgus on 3776 m.

3. Jaapani kliima.

Ülesanne töötada paaris.

Kõrval kliimakaart iseloomustada riigi kliimat, määrata kliimagrammilt kõrgeim ja madalaim temperatuur ning minimaalne ja maksimaalne sademete hulk.

4. Jaapani siseveed

Kõrval füüsiline kaart anda riigi jõgede üldine kirjeldus.

    Jaapani loodus

Kaardi järgi looduslikud alad anda üldine kirjeldus riigi olemusest.

    Jaapani rahvaarv

    Suurimad linnad

Arv (üle 125 miljoni inimese), keskmine tihedus (ligi 340 inimest km 2 kohta) Rahvaarvult on ta maailmas 8. kohal.

küsimus? Kes peale jaapanlaste veel elab?(korea, hiina)

küsimus? Milline ametlik keel? ( jaapani keel, paljud räägivad inglise keelt)

Sellel on madalaim imikusuremus ja kõrgeim keskmine eluiga maailmas. 1998. aastal oli keskmine eluiga: naised - 83 aastat, mehed - 76 aastat.

7. Jaapani majandusareng. Määrake atlase kaardilt:

Tööstus;

Põllumajanduse areng

Ökoloogia.

Õpilased saavad teada, et Jaapan on üks arenenumaid riike maailmas. Riik on poistele tuntud oma autode, robotite, elektroonilise andmetöötluse ja

kodumasinad. Loodusvarasid on riigis vähe, mistõttu tuleb suurem osa neist importida välismaalt, sealhulgas Venemaalt. Maal kasvatatakse riisi, teed, suhkruroogu, kasvatatakse veiseid, kodulinde ja sigu. Välja arvatud

kalandus, tegelevad kalade ja pärlikarpide kunstliku aretusega.

Jaapani vaatamisväärsused. Sõnumite ajal panevad õpilased vihikusse kirja põhimõisted: ikebana, teetseremoonia, tatami, sumo, hanami, kimono, sakura

Ankurdamine

Kinnituseks kutsutakse lapsi vastama uuritava teemaga seotud küsimustele.

Õpetaja küsib õpilastelt: "Mida olete Jaapani kohta õppinud?"

lõikes esitatud objektid.