Розгром Японії. План - Конспект Уроку Тема уроку: Завершальний етап Другої світової війни

ЗАТВЕРДЖУЮ

Викладач (керівник дисципліни)

окремої дисципліни

(історія, суспільствознавство та географія)

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

Тема уроку: Завершальний етап другої світової війни. Розгром Японії.

Методична мета уроку: показати застосування технології критичного мислення під час уроків історії.

Ціль: простежити хід завершальних операцій на заключному етапі Другої світової війни; розкрити історичне значення цих військових дій, що призвели до повного розгрому мілітаристської Японії, порятунку народів світу від фашизму

Завдання уроку:

Освітня: познайомити з військово-стратегічними операціями учасників антигітлерівської коаліції на завершальному етапі війни; дати характеристику рішенням конференції; показати вирішальну роль Радянського Союзу у перемозі над японським фашизмом

Розвиваюча: продовжити формування умінь аналізувати історичні факти на основі історичних документів, розкривати причинно-наслідкові зв'язки; висловлювати аргументовану точку зору під час обговорення історичних проблем; систематизувати, класифікувати та узагальнювати історичні факти

Виховна: виховувати в учнів почуття патріотизму, пошани до війни, формувати у суворовців.

Тип уроку: урок вивчення нової теми

Матеріальне забезпечення уроку: презентація, підручник, інтерактивна мапа, відеофрагмент, документи.

Методи навчання: діяльнісний, частково-пошуковий, дослідницький

Хід уроку.


Етапи уроку

Робота учнів

Організаційний момент.

Оголошення теми та цілей уроку. Вступне слово вчителя.

Запис у зошитах та на дошці.

Вивчення нового матеріалу з питань:

Клас ділиться втричі нерівних групи (штаби армій): 8 –ссср, 6 –сша, 4 –японія.

Стадія виклику

А) СРСР та союзники

Відеофрагменти. Завдання щодо нього.

Аналіз документів у парах => Створення календаря бойових дій => Презентація календаря на інтерактивній карті. Відео фрагмент.

Е) Підсумки війни та витоки перемоги

Фраза китайською мовою. Демонстрація відеопроекту суворовця Чуніна «Мій дід – Великої Вітчизняної війни»

Стадія ІІІ. Рефлексія.

4.Прикінцевий етап.

Прийом «6 капелюхів мислення». Оцінка.

5. Завдання на самопідготовку.

§ Визначте значення перемоги СРСР у війні з Японією.


Викладач _______________

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Вступне слово вчителя: Радянсько-японська війна 1945 р. належить до подій історії, які викликають неоднозначний інтерес. Досі за кордоном багато хто вважає, що саме завдяки атомному бомбардування японських міст Нагасакі і Хіросіма була надламана міць мілітаристської Японії, що поклала край всій II Світовій війні. На жаль, ця грандіозна битва Другої Світової війни, незважаючи на свою унікальність і масштабність, досі залишається в нашій країні невідомим або маловідомим, що, вочевидь, спонукає у нинішніх політиків Японії бажання дедалі активніше виступати проти Росії з вимогами про повернення «північних територій». ». Ця війна залишила надзвичайно глибокий слід історії, залишається фактично єдиним нерозв'язаним вузлом Другої світової війни. Її наслідки продовжують сильно впливати на сучасні російсько-японські відносини.

Особисто для мене розгром Японії має важливе значення: тут воював і міг загинути мій дід-майор. Він був поранений. Нагороджений медалями «За бойові заслуги» та «За перемогу над Японією», які дбайливо зберігаються в нашій сім'ї. (демонстрація учням справжніх медалей)

Та й усім нам далекосхідникам небайдужа історія Другої світової війни, що прокотилася нашими землями. Серед присутніх тут хлопців є жителі Курил, Забайкалля, Хабаровського та, звичайно ж, . Сьогодні Вам буде надано честь брати участь у визвольних та наступальних операціях на своїх рідних землях. Крім того, вступивши до суворовського училища, Ви готуєте себе до професії військового, офіцера. Значна частина з вас служитиме на Далекому Сході. А значить, вивчити та знати особливості ведення військових дій на Далекосхідному театрі Вам треба ретельно. Бо хочеш миру – готуйся до війни!

Тож цілі зрозумілі, запишемо тему уроку. (Слайд №1) Познайомимося із планом (Слайд №2)

ІІІ. Викладення нового матеріалу з питань:

А) СРСР та союзники.

До вашої уваги надається фрагмент Потсдамської конференції (Сценка «На Потсдамській конференції» на .) (Слайд №3)

Ваше завдання визначити, про що домовилися союзники.

Б) Причини війни із Японією. (Слайд №4)

Робота у групах. (Генштаб армій СРСР та США)

Використовуючи отриману від лідерів антигітлерівської коаліції інформацію, свої знання та текст підручника на сторінці, сформулюйте не менше трьох причин війни з Японією для своїх країн. Запис причин на слайді.

Завдання Генштабу Японії: розгляньте карту своїх володінь та визначте, де і як Вам краще розташувати війська для перемоги над ймовірним супротивником.

У) Плани бойових дій. Прийом "Карта без легенди" на підставі аналізу статистики. (Слайд №5)

Нанести на карту плани ведення війни. (Японія, СРСР. США). .

Слово вчителя. Інтереси відновлення світу вимагали якнайшвидшої ліквідації далекосхідного вогнища війни. Вірний своїм союзницьким зобов'язанням, Радянський Союз було залишатися осторонь вирішення цього важливого завдання. 1945 радянський уряд денонсував договір з Японією про нейтралітет від13 квітня 1941 і 1945 заявив про вступ з нею у війну.

Г) Хід бойових дій (Слайд №6-8)

Слово вчителя. Для вивчення ходу бойових дій ви працюватимете в парах з документами та картою.

Вам випала честь звільнити територію своєї малої Батьківщини.

США – відеоролик про бомбардування Хіросіми та Нагасакі.

Завдання для Японії: Чи було бомбардування розгромом Японії?

Фізкультхвилинка (Слайд №9)

робота в парах з документами та картою. (Слайд №10), інтерактивна картка

Забайкальський фронт

Манчжурський фронт

Сахалін

Маньчжурська стратегічна наступальна операція під керівництвом Головнокомандувача радянських військ на Далекому Сході Маршала Радянського Василевського. – 1945 р. війська Забайкальського, 1-го та 2-го Далекосхідних фронтів, сили Тихоокеанського флоту та Амурської військової флотилії провели Маньчжурську стратегічну операцію, оточили та розгромили Квантунську армію, що налічувала понад 1 млн солдатів та офіцерів, 6 тис. понад 1.2 тис. танків, понад 1.9 тис. бойових літаків.

Одночасно було проведено Південно-Сахалінську (11 – ) та Курильську десантну ( – ) операції. Радянський союз повернув до свого складу Південний Сахалін та Курильські острови. Кількість полонених становила близько 593 тис. осіб. Червона Армія за весь час боїв втратила понад 36 тис. солдатів і офіцерів, їх понад 12 тис. убитими.

Над Хіросимою, а 9 серпня над Нагасакі були підірвані атомні бомби. В результаті два міста з усім населенням були фактично зметені з землі.

1. Які цілі наслідували США?

2. Чи доцільно було застосовувати атомну зброю?

Слово вчителя. (Слайд №11), Операція під кодовою назвою «Августівська буря» почалася 1945 року, майже одночасно з бомбардуванням Нагасакі. За два тижні боїв Японія втратила вбитими 84 000 військовослужбовців, а СРСР - 12 000. Радянські війська не дійшли всього 50 кілометрів до північного японського острова Хоккайдо.

Ця операція стала однією з найбільших – за масштабом, вражаючих – з організованості та задуму, та успішних – з тактичного проведення, кампаній ІІ Світової війни; у найкоротший час була захоплена територія, що дорівнює всій Західній Європі!

(Слайд № 12-16), Японія капітулювала. Офіційний акт про капітуляцію було підписано на борту американського лінкора «Міссурі» 1945 року представниками США, Англії, КНР, СРСР та Японії. Друга світова війна закінчилася.

Відеоролик "Капітуляція Японії" використовується для перевірки правильності вивчення теми.

Е) Підсумки війни та витоки перемоги. У ході війни японська армія втратила 677 тис. військовослужбовців, зокрема, 83 тис. було вбито, 594 тис. здалися. Перемога радянської армії у Далекосхідній війні прискорила розгром японських фашистів та сприяла перемозі Китаю у Війні опору японським загарбникам.

4 Заключний етап. Демонстрація фрагменту відеопроекту суворовця Чуніна «Мій дід – ветеран Великої Вітчизняної війни». (Слайд №17)

Завдання на самопідготовку: (Слайд №18)

1. Підготувати усну відповідь на тему «Розгром Японії»

2. Визначити значення перемоги СРСР війні з Японією. (5-7 пунктів)

Підказка: Фраза китайською мовою. (Російські та китайці – брати навіки!)

Рефлексія: Прийом «6 капелюхів мислення». (Слайд №19-25)

Оцінка. Слово експертів. Наш урок добігає кінця. Хочеться вірити, що все, про що сьогодні говорилося, знайшло відгук у ваших серцях, і всі ми пам'ятатимемо про страшні дні війни, про тих, хто віддав своє життя, захищаючи мир на Землі. Цінуватимемо життя, яким би складним воно не здавалося, берегти і любити людей, яких доля призначила бути поряд з вами. Слова «аби не було війни» - не просто порожні звуки. Все можна пережити та подолати, коли на землі немає війни.

Урок вивчення нового матеріалу для 10 класів на тему: «Японія: територія, кордони, населення».

Розробила та провела вчитель географії МОУ ЗОШ №4 міського округу – місто Нововоронеж

Ковальова Галина Валентинівна

Конспект уроку 10 класу на тему:

"Японія: територія, кордони, населення".

Навчально - виховні цілі:

1. Засвоєння знань про основні риси ЕГП.

2. Проблема використання території, сировинних ресурсів.

3.Розміщення населення.

4.Формування моральних цінностей та естетичного ставлення до краси, духовної культури японського народу.

Обладнання:

Комп'ютер, проектор, екран, презентація. Політична, економічна карта Японії. Атласи, малюнки, таблиці, національні костюми, прапор, герб, циновки, японські речі.

План уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Назва країни та склад території.

3. ЕГП. Його зміна у часі.

4. Особливості населення. Демографічна політика.

5. Природні ресурси та їх використання. Оцінка природно-ресурсного потенціалу для розвитку промисловості та с/г.

6. Культура Японії.

Хід уроку.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми не звичайний урок. Ми здійснимо подорож у країну, яку називають дуже дивно-«Країна на оборот». І для цього є всі підстави. У цій дивовижній країні пальто подає жінка, кермо в машині праворуч, кішки безхвості, тут пишуть зверху вниз, їдять паличками, сплять на підлозі, а білий колір є жалобним.

Про яку країну йдеться? Ви здогадалися? Відкрили атласи та знайшли Японію. Так, це Японія. А зрозуміти та дізнатися про цю своєрідну країну нам допоможуть наші екскурсоводи.

(Представлення учнів-екскурсоводів). І ось зараз 1 питання нам висвітлить екскурсовод.

1. Екскурсовод.

Назву країни, склад території.

(Слайд «про країну»)

Стародавня назва країни - Ямато. Японці називають її Ніппон чи Нихон, тобто. "Країна висхідного сонця". Національний японський прапор білого кольору із червоним колом – сонцем у середині. Кругла хризантема – національна квітка Японії.

Японія – країна архіпелаг, розташована на чотирьох великих островах: Хоккайдо, Хонсю, Кюсю, Сікоку та майже чотирьох тисячах дрібних островів у Тихому океані.

Столиця Японії - Токіо, що означає "Східна столиця". Вона розташована на острові Хонсю, на місці колишнього замку Едо.

2. Екскурсовод.

(Слайд «Г.П.»)

ЕГ та ПГ положення Японії. Вплив ЕГП в розвитку країни, його зміну у часі.

Японія – давня держава, проте, вплід до 20 століття була захована від очей європейців. З часів Другої світової війни Японія не має мирного договору з Росією. Без достатніх підстав ставить претензії Росії на острови Курильської гряди: Кунашир, Ітуруп, Шикотан, Хобоман.

Японія входить у «велику сімку», що говорить про її високий економічний розвиток, але не є членом НАТО та інших об'єднань через віддаленість від більшості країн. Основне положення Японії в центрі Азіатсько-Тихоокеанського регіону відкриває їй можливості для участі у міжнародному географічному розподілі праці.

3. Екскурсовод.

(слайд «Населення», «державно – політичний устрій», «адміністративно – територіальний поділ», «мови»)

Особливості населення. Демографічна політика.

Населення Японії – 127 млн. чол. Це десяте місце у світі.

Територія – 377 тис. км. кв.

Середня щільність – 337 осіб. на км. кв.

Японія – конституційна монархія, імперія. Це майже єдина імперія у світі. У 1947 р. було прийнято конституцію, до цього була абсолютна монархія, закон наділяв імператора необмеженою владою та божественного походження. В даний час імператор країни Акіхіто.

По державному устрою Японія - унітарна держава. 76% населення живе у містах. У країні понад 200 великих міст. 12 із них – міста мільйонери.

Для Японії характерний 1 тип відтворення заняття з основ планування сім'ї, що проводиться вже у старших класах.

Японія- нація здорових людей з найнижчим показником дитячої смертності у світі (4 на 1000 жителів), у США – 8 на 1000, у Росії – 18 на 1000, та найвищим рівнем тривалості життя (М.- 76 років, Ж- 82 року). Для порівняння Росія: М - 62 роки, Ж - 72 роки.

Чому Японці живуть довго?

  1. Всі продукти в магазинах найсвіжіші. У їжу вживається багато морепродуктів.
  2. Саме ставлення до життя. Японці як ніякий інший народ у світі знають і розуміють наскільки тендітне життя. У пам'яті ще залишилися атомні бомбардування Хіросіми та Нагасакі. Японці цінують життя та бережуть природу, ліси, річки, тварин та життя.
  3. У відносинах японців панує доброзичливість.
  4. Звичка ходити. Колись країні було проголошено гасло: «Десять тисяч кроків на день заради здоров'я», яке стало життєвим правилом для кожного японця.
  5. Гігієна. Кожен, що чхає, сморкається, носить на обличчі, прикриваючи ніс і рот, спеціальну маску з марлі. Причому носити ці гігієнічні пов'язки навчають у дитячому садку.

А над чим із усього сказаного замислився кожен із вас? (роздуми)

(слайд "мови", "релігія")

Національний склад населення однорідний – 99% населення Японці. Японська мова специфічна і не входить до жодної з мовних сімей.

Японці – віруюча нація. Релігія прийшла з Індії – буддизм. Японська система вірування – синтоїзм, означає «божественний шлях». Храм багатоярусний з дахом химерно загнутим нагору на куточках.

Японія – країна високої культури та суцільної грамотності, де навчанню та вихованню приділяється велика увага з раннього дитинства. Японці свято шанують старовинні обряди і традиції, до яких належать: шанування старших, кімоно, особливості японської кухні, сервірування столу, чайна церемонія ікебана, бонсай, гейші, в перекладі «Людина мистецтв» - розважати, співати, вона освічена, знає, , мистецтво

Коротке повідомлення про деякі традиції Японії.

1. У японців свій національний костюм – кімоно. Кімоно носять і сьогодні від малого до великого у спадок, одне на всіх, немає відмінності - чоловіче, чи жіноче. Усі радісні події: народження дитини, весілля, свята, скорбота. Кімоно буває парадне чи жалобне. Неодмінним атрибутом жіночого туалету є: шпилька для прикраси та віяло.

У японців прийняті поклони та посмішки. Підлеглий кланяється своєму начальнику, згинаючи корпус під кутом 45 градусів, колеги кланяються по куту 15 градусів, клієнти під кутом 30 градусів. Кожен свій кут.

2. У Японії часто трапляються землетруси, тому здавна будують легкі будинки, при руйнуванні яких не гинуть люди. Будинки з легких дерев'яних планок. Стіни розсуваються як дверцята шафи – це дозволяє міняти планування. Підлога вкрита спеціальними циновками зі спеціальної рисової соломи - татамі. Вдень на них сидять, обідають, а на ніч на них стелять ліжко. Меблів мало. Замість стільців подушечки, а замість виделок палички. Особлива увага приділяється чаюванню.

3. Чаювання в Японії є цілим обрядом, який називається «тя ною», що означає «чайна церемонія».

Усі учасники церемонії сідають на підлогу. Один із них насипає у чашку порошок, розтертий у пудру зелений чай. Заливають його окропом і спеціальною бамбуковою мітелочкою збивають. Обряд відбувається у повному мовчанні. Особлива увага приділяється якості води. Коли гості йдуть, господарі подарують їм на прощання паперову пташку – журавлика. Вважається, що він приносить людям щастя.

Природні ресурси та їх використання. Оцінка природно – ресурсного потенціалу у розвиток промисловості та с/г.

(слайд "ресурси", "економіка")

Природа на японських островах жорстока. Часто трапляються землетруси. Відчутну шкоду країні завдають тайфуни. Але я ще додам, що природа Японії скупа. Країна бідна на мінеральні ресурси, тому особливого значення набувають інші природні ресурси. Країна переорієнтувалася з металоємного та енергоємного виробництва на нові наукомісткі галузі. Сприятливість агрокліматичних ресурсів дозволяє знімати по два врожаї рису та овочів на рік. Ліси займають 2/3 території країни. Порожисті та короткі річки Японії – гідроенергії та води для зрошення полів. Фауна Японського моря багата та різноманітна. (звучить тиха японська музика).

(Слайд «культура»)

Особливий інтерес у японців викликає японська вишня – сакура. Плоди її не їстівні. Сакура цвіте один день – набухають бруньки та квітки облітають. Довгоочікуваний час пробудження природи починається тут раптовим і буйним спалахом цвітіння вишні. Її рожеві суцвіття хвилюють і захоплюють японців не лише своєю безліччю, а й своєю недовговічністю. Пелюстки сакури не знають в'янення. Весело кружляючи, вони летять до землі від найменшого подиху вітру.

Проведемо змагання між рядами. Який ряд ерудувань?

На сьогоднішньому уроці ми побували в одному з куточків нашої планети, у дивовижній країні, в якій люди на перекір природі, що не дала їм у достатку ні корисних копалин, ні землі, досягли таких економічних висот, що багато на землі могли б позаздрити їм.

Хто вони японці?

Що ними рухає?

Висновок уроку: культурний, інтелектуальний, фізичний капітал нації грає особливу роль досягненні економічних висот.

А зараз проведемо змагання між лавами. За кожну правильну відповідь учень отримає жетон.

Перший ряд.

  1. 99% населення становлять…(японці);
  2. Релігія, що проникла з Індії до Японії. (Буддизм);
  3. Назва морального кодексу самураїв. (Бусідо);
  4. Яку релігію в Японії було офіційно заборонено? (Християнство);
  5. Назва циновок, що покривають підлогу. (Татамі);
  6. Зараз наречені обмінюються за європейськими звичаями кільцями. Чим раніше? (триразово чашкою саке);
  7. Як японці називають свою країну? (Ніппон ши Нахон);
  8. Тип відтворення населення (перший);
  9. Вирощування карликових дерев (Бонсаї);
  10. На якому острові розташований Токіо? (Хонсю);
  11. Тип господарства Японії (Постіндустріальний);
  12. Північний острів із чотирьох великих островів Японії (Хоккайдо);
  13. Протока, що відокремлює Хоккайдо від Курильських островів (Кунаширський);
  14. Грошова одиниця (Єна);
  15. Як перекладається карате? (Боротьба без зброї).

Другий ряд.

  1. Основний напрямок с/г.(Рісона);
  2. Японська система вірування (синтоїзм);
  3. Становище, яке визнало у 12 – 14 ст. військову звитягу основою суспільства (Самураї);
  4. Кодифікована процедура самогубства самураїв (Харакірі);
  5. Священна книга японців (Кодзікі);
  6. Назва паличок, якими їдять рис (Хасі);
  7. Якого жесту при зустрічі друзів немає у японців? (рукостискання);
  8. Столиця Японії (Токіо);
  9. Гарний лист пензликом та тушшю (Коліграфією);
  10. Південний острів із чотирьох великих островів (Кюсю);
  11. Протока, що відокремлює Хоккайдо від Сахаліну (Лаперуза);
  12. Яка будова дала початок Токіо? (Замок Едо);
  13. Що означає «Токіо»? (Східна столиця);
  14. Найвища гора Японії (Фудзіяма – 3776 м);
  15. Що означає «Айкідо»? (Самозахист).

1. Підвести підсумок уроку. Хто більше набрав жетонів, виставити позитивні оцінки

2. Встановити домашнє завдання.

3. Поставити оцінки.

Територія Японії становить близько 370 тис. квадратних метрів, що дозволяє їй займати лише 61-й рядок у світовому рейтингу країн із найбільшою територією. Проте, кількість людей, що проживають на цій території, 129 млн. осіб (станом на 2015 рік), ставить Японію серед найбільш густонаселених країн світу. Країна займає 10-ий рядок у списку країн за кількістю мешканців.

Географічні характеристики

Японія – острівна держава. Воно розташоване на 4 великих островах, назви яких знайомі всім любителям географії: Хонсю, Хоккайдо, Сікоку, Кюсю. Вони становлять 98% території країни. Інші 2% припадають на 3 тис. дрібних і часом навіть дрібних островів. Для того, щоб тримати зв'язок між розрізненими територіями, острови об'єдналися за допомогою системи мостів та тунелів, проритих під землею та під водою. Саме так у Японії було створено єдиний сухопутний простір.

Природа

Країну Вранішнього Сонця часто називають ще й країною крутих схилів. І це відповідає дійсності. Переважна більшість (приблизно 3/4) всіх гірських масивів країни надто розрізнена, щоб їх можна було освоювати. Контури гір незграбні, із загостреними контурами. Виняток становлять лише гірські масиви, розташовані на півдні Хонсю та Кюсю. Та й біля берегів острова Хоккайдо можна побачити плавні контури гірських масивів.

Найвищі гори, за аналогією з європейськими, звуться Японські Альпи. Вони розташовані в центрі острова Хонсю, недалеко від Токіо. Вони досить високі - вершини заввишки 3000 метрів над рівнем моря тут не рідкість. Завдяки своєму зовнішньому вигляду та привабливості вони є туристичною пам'яткою.

У Японії дуже багато річок. Їхні профілі короткі і досить круті. Через це їхнє використання для судноплавства утруднене. Води у цих річок чисті, прозорі, у яких водиться багато різноманітної риби. Три найбільші японські річки звуться Сінано, Ісікарі і Канто. Синано бере свій початок у Японських Альпах, тече понад 360 км і потім впадає у Японське море. Ісікарі починається в західній частині острова Хокайдо, тече практично таку ж відстань і живить своїми водами Японське море. Щодо Канто, то вони проходять через рівнину Канто і впадає в Токійську затоку, а тому опосередковано можна говорити про те, що вона впадає безпосередньо в Тихий океан.

Територія країни щедро омивається різними морями та океанами. На сході та півдні її острови перебувають у владі Тихого океану. На заході знаходяться узбережжя Східно-китайського та Японського морів, а на Півночі Охотське море...

У Японії можна зустріти дуже багато різних видів флори та фауни. Це є наслідком того, що тут дуже сприятливий для їх проживання клімат, досить висока вологість. Плюс острівна ізоляція країни робить свою справу. Особливістю рослинного та тваринного світу є той факт, що тут часто можна зустріти ендеміків – тварин, які проживають лише в цій частині земної кулі. Та й ліси становлять 60% території країни, що тільки сприяє розвитку тваринного та рослинного світів.

З рослин поширені камфорні лаври, дуби та камелії, можна також зустріти бамбук та гінкго. Їх тварин особливий інтерес становлять японські макаки, ​​єнотовидні собаки, білозубки, летяги та бурундуки, мідні фазани.

Клімат країни можна позначити як м'який і вологий. Взимку температура рідко опускається нижче за нульову позначку. Сильні холоди – велика рідкість, однак у Північній Японії можна зустріти сніг, який, однак, досить швидко тане. Пори року в природі більш-менш виражені, а особливо красиво весняне цвітіння сакури.

Ресурси

Країна має дуже низький ресурсний потенціал. Майже всі природні ресурси - у великому дефіциті, і перш за все мінеральні. І хоч різні види корисних копалин присутні в країні, то запаси цих ресурсів мінімальні, а потреби таких країн великі. Тому практично всі корисні копалини країна змушена імпортувати із сусідніх держав, щедро наділених природою.

Японія – унікальна країна. Адже незважаючи на залежність від ресурсів, що імпортуються, промисловий підхід до виробництва, як і сам потенціал величезний. Так розвиток отримала чорна та кольорова металургія, машинобудування (японські авто відомі у всьому світі як приклад надійності), суднобудування. Зводиться безліч житлових та адміністративних об'єктів, хімічна та нафтохімічна промисловості знаходяться на піку свого розвитку. Великих досягнень країна досягла у сфері цифрових технологій.

Що стосується сільського господарства, то на ґрунтах, на яких не росте взагалі нічого, японські аграрії, використовуючи сучасні технології, вирощують овочі та фрукти у досить великих кількостях.

Культура

Культурний пласт країни дуже оригінальний і неповторний. Японці дотримуються стародавніх традицій, таких як чайна церемонія, кімоно та гейші - таких явищ немає в жодній іншій країні світу. У Японії дві основні релігії - синтоїзм і буддизм, а сам народ, досить гостинний, хоч і виявляє характерну стриманість у прояві будь-яких емоцій.

Вчитель географії МБОУ ЗОШ №4 с. Мерчанського

Миронов Володимир Вікторович

Цілі та завдання уроку:

    Сформувати уявлення учнів про Японію, її природні особливості;

    Продовжувати роботу з формування умінь самостійно здобувати знання з різних джерел інформації;

    Розвивати навички роботи з карткою, вміння порівнювати;

    Розвивати в учнів пізнавальний інтерес;

    Формування моральних цінностей та естетичного ставлення до життя, краси та духовної культури японського народу.

Обладнання: політична карта Зарубіжної Азії, фізична карта Євразії, кліматичні карти, «Щільність населення та народи», комп'ютер, проектор

Хід уроку

Вчитель ( на тлі японської мелодії, що тихо звучить)

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення країн Східної Азії. На дошці представлений план уроку яким розглянемо особливості Японії. Що ви знаєте про Японію?

1. Географічне розташування Японії. Символи

2.Рельєф Японії

3. Клімат Японії

4. Внутрішні води Японії

5. Природа Японії

5. Населення Японії

6. Господарські особливості Японії

1.Географічне становище країни.

Розповідь вчителя та учнів супроводжується показом географічних об'єктів на великих настінних картах.

Запитання? Визначте по карті, який найбільший острів? (Хоккайдо)

Запитання? На півночі країна омивається якимсь морем? (Охотським морем), на сході – (водами Тихого океану), на півдні – (Тихим океаном та водами Східно-Китайського моря), на заході – (Корейською протокою та Японським морем). Японія претендує на належать Росії Курильські острови, що лежать північ від острова Хоккайдо.

Японія – острівна держава, розташована на чотирьох великих островах: Хоккайдо, Хонсю, Сікоку та Кюсю, а також островах архіпелагу Рюкю та більш ніж тисячі дрібних островів. Столиця – Токіо.

2. Рельєф Японії. По атласу учні визначають та роблять висновки про рельєф країни. . Найвищі хребти знаходяться на острові Хонсю. Гориста поверхня островів дуже різноманітна і будовою, і за висотою. Тут є вулканічні конуси та плато, масиви з пологими схилами, оброблені текучими водами. Тут же знаходиться найвища вершина країни, священна для її мешканців – згаслий вулкан Фудзіяма, заввишки 3776 м.

3. Клімат Японії.

Завдання для роботи у парах.

По кліматичній карті дати характеристику клімату країни, по кліматограмі визначити найбільшу та найменшу температуру та мінімальну та максимальну кількість опадів.

4. Внутрішні води Японії

За фізичною картою дати загальну характеристику рік країни.

    Природа Японії

По карті природних зон дати загальну характеристику природи країни.

    Населення Японії

    Найбільші міста

Чисельність (більше 125 млн. чоловік), середню щільність (майже 340 осіб на км2). За населенням займає 8-е місце у світі.

Запитання? Крім японців, хто проживає ще?(корейці, китайці)

Запитання? Яка державна мова? (японська, багато хто говорить англійською)

Тут найнижча дитяча смертність та найвищі показники середньої тривалості життя у світі. На 1998 р. середня тривалість життя: жінок - 83 роки, чоловіків - 76 років.

7. Господарське освоєння Японії. По карті атласу визначити:

Промисловiсть;

Розвиток сільського господарства

Екологія.

Учні дізнаються, що Японія – одне з найбільш високорозвинених країн світу. Країна відома хлопцям своїми автомобілями, роботами, електронно-обчислювальною та

побутовою технікою. Своїх корисних копалин у країні мало, тому більшу частину їх доводиться ввозити з-за кордону, зокрема і з Росії. У країні вирощують рис, чай, цукрову тростину, розводять велику рогату худобу, птицю, свиней. Крім

рибальства займаються штучним розведенням риб і перлинних раковин.

Визначні пам'ятки Японії. Учні під час повідомлень записують у зошит основні поняття: ікебана, чайна церемонія, татамі, сумо, ханами, кімоно, сакура

Закріплення

Як закріплення хлопцям пропонується відповісти на питання з вивченої теми

Вчитель ставить запитання учням «Що нового дізналися про Японію?»

об'єкти представлені у параграфі.