Yaponiyaning yo'q qilinishi. Reja - Darsning qisqacha mazmuni Dars mavzusi: Ikkinchi jahon urushining yakuniy bosqichi

TASDIQLASH

O'qituvchi (kafedra boshlig'i)

alohida intizom

(tarix, ijtimoiy fanlar va geografiya)

REJA - DARS XULOSASI

Dars mavzusi: Ikkinchi jahon urushining yakuniy bosqichi. Yaponiyaning yo'q qilinishi.

Darsning uslubiy maqsadi: Tarix darslarida tanqidiy fikrlash texnologiyasini qo`llashni ko`rsatish.

Maqsad: Ikkinchi Jahon urushining yakuniy bosqichidagi yakuniy operatsiyalarning borishini kuzatish; ochish tarixiy ma'no militaristik Yaponiyani to'liq mag'lub etishga, dunyo xalqlarini fashizmdan qutqarishga olib kelgan bu jangovar harakatlar

Dars maqsadlari:

Tarbiyaviy: urushning yakuniy bosqichida Gitlerga qarshi koalitsiya ishtirokchilarini harbiy-strategik operatsiyalar bilan tanishtirish; konferentsiya qarorlarini tavsiflash; Sovet Ittifoqining yapon fashizmi ustidan qozonilgan g'alabadagi hal qiluvchi rolini ko'rsatish.

Rivojlantiruvchi: tarixiy hujjatlar asosida tarixiy faktlarni tahlil qilish, sabab-oqibat munosabatlarini ochib berish ko'nikmalarini shakllantirishni davom ettirish; tarixiy muammolarni muhokama qilishda asosli nuqtai nazarni ifodalash; tizimlashtirish, tasniflash va umumlashtirish tarixiy faktlar

Tarbiyaviy: o`quvchilarda vatanparvarlik, urushga hurmat tuyg`ularini tarbiyalash, suvorovliklar orasida shakllantirish.

Dars turi: yangi mavzuni o'rganish darsi

Darsning moddiy ta’minoti: taqdimot, darslik, interfaol xarita, videorolik, hujjatlar.

Ta'lim usullari: faollik, qisman izlanish, tadqiqot

Darslar davomida.


Dars bosqichlari

Talaba ishi

Tashkiliy vaqt.

Dars mavzusi va maqsadlarini e'lon qilish. O'qituvchi tomonidan taqdimot.

Daftarga va doskaga yozish.

Yangi materialni o'rganish:

Sinf uchta teng bo'lmagan guruhga bo'lingan (armiya shtab-kvartirasi): 8 - SSSR, 6 - AQSH, 4 - Yaponiya.

Qo'ng'iroq bosqichi

A) SSSR va ittifoqchilar

Video klip. unga topshiriq.

Hujjatlarni juftlikda tahlil qilish => Harbiy harakatlar taqvimini yaratish => Taqvim taqdimoti interaktiv xarita. Video parcha.

E) Urush natijalari va g’alabaning kelib chiqishi

Iborasi Xitoy. Suvorov Chuninning "Mening bobom - Ulug' Vatan urushi" video loyihasining namoyishi

III bosqich. Reflektsiya.

4. Yakuniy bosqich.

"6 tafakkur qalpoqlari" ziyofati. Hisob-kitoblar.

5. O'z-o'zini tayyorlash uchun topshiriq.

§ SSSRning Yaponiya bilan urushdagi g'alabasining ahamiyatini aniqlang.


O'qituvchi _______________

Darslar davomida

I. Tashkiliy moment.

II. O'qituvchining kirish so'zi: 1945 yilgi Sovet-Yapon urushi tarixda noaniq qiziqish uyg'otadigan voqealardan biridir. Bugungi kunga qadar ko'pchilik xorijda Yaponiyaning Nagasaki va Xirosima shaharlarini atom bombasi bilan bombardimon qilish tufayli militaristik Yaponiyaning qudrati sindi, bu butun Ikkinchi Jahon urushiga chek qo'ydi, deb hisoblashadi. Afsuski, Ikkinchi Jahon urushining bu buyuk jangi, o'ziga xosligi va ko'lamiga qaramay, bizning mamlakatimizda hanuzgacha noma'lum yoki kam ma'lum bo'lib qolmoqda, bu esa, shubhasiz, Yaponiyaning hozirgi siyosatchilarini Rossiyani qaytarish talablari bilan tobora ko'proq qarshilik ko'rsatishga undamoqda. "shimoliy hududlar". Bu urush tarixda nihoyatda chuqur iz qoldirdi va aslida Ikkinchi jahon urushining yechilmagan yagona tugun bo‘lib qolmoqda. Uning oqibatlari zamonaviy rus-yapon munosabatlariga kuchli ta'sir qilishda davom etmoqda.

Shaxsan men uchun Yaponiyaning mag'lubiyati katta ahamiyatga ega: mening bobom, mayor, bu erda jang qilgan va o'lishi mumkin edi. U yaralangan edi. U “Harbiy xizmatlari uchun” va “Yaponiya ustidan qozonilgan g‘alaba uchun” medallari bilan taqdirlangan, oilamizda avaylab saqlanmoqda. (talabalarga haqiqiy medallarni ko'rsatish)

Ha, uzoq Sharqdagi barchamizni yerlarimizni qamrab olgan Ikkinchi jahon urushi tarixi befarq emas. Bu erda bo'lgan yigitlar orasida Kuril orollari, Transbaykaliya, Xabarovsk va, albatta, aholisi bor. Bugun sizga o'z vatanlaringizdagi ozodlik va hujum operatsiyalarida qatnashish sharafi beriladi. Bundan tashqari, Suvorov harbiy maktabiga o'qishga kirish orqali siz o'zingizni harbiy ofitserlik kasbiga tayyorlayapsiz. Sizlarning katta qismi xizmat qiladi Uzoq Sharq. Bu siz Uzoq Sharq teatrida harbiy operatsiyalarni o'tkazish xususiyatlarini diqqat bilan o'rganishingiz va bilishingiz kerakligini anglatadi. Agar tinchlikni xohlasangiz, urushga tayyorlaning!

Demak, maqsadlar aniq, keling, dars mavzusini yozamiz. (Slayd №1) Reja bilan tanishing (Slayd №2)

III. Mavzular bo'yicha yangi materiallar taqdimoti:

A) SSSR va uning ittifoqchilari.

Sizning e'tiboringizga Potsdam konferentsiyasidan bir parcha taqdim etiladi ("Potsdam konferentsiyasida" sahnasi.) (Slayd №3)

Sizning vazifangiz: ittifoqchilar nimaga kelishib olganligini aniqlash.

b) Yaponiya bilan urush sabablari. (Slayd raqami 4)

Guruh ishi. (SSSR va AQSh armiyalari bosh shtabi)

Gitlerga qarshi koalitsiya rahbarlaridan olingan ma'lumotlardan, o'z bilimlaringizdan va sahifadagi darslik matnidan foydalanib, mamlakatlaringiz uchun Yaponiya bilan urushning kamida 3 sababini tuzing. Buning sabablarini slaydga yozing.

Yaponiya Bosh shtabiga topshiriq: mulklaringiz xaritasiga qarang va potentsial dushmanni mag'lub etish uchun qo'shinlaringizni qayerda va qanday joylashtirishni aniqlang.

C) Harakat rejalari. Statistik ma'lumotlar tahlili asosida "Afsonasiz xarita" qabuli. (Slayd raqami 5)

Urush uchun xaritasi rejalari. (Yaponiya, SSSR, AQSh). .

O'qituvchining so'zi. Tinchlikni tiklash manfaatlari Uzoq Sharqdagi urush joyini tezda yo'q qilishni talab qildi. Ittifoqchilik majburiyatlariga sodiq qolgan Sovet Ittifoqi bu muhim vazifadan chetda qola olmadi. 1945-yilda Sovet hukumati Yaponiya bilan 1941-yil 13-apreldagi betaraflik shartnomasini qoraladi va 1945-yilda urushga kirishganini eʼlon qildi.

D) Harbiy harakatlarning borishi (Slayd № 6-8)

O'qituvchining so'zi. Harbiy harakatlarni o'rganish uchun siz hujjatlar va xarita bilan juftlikda ishlaysiz.

Siz kichik Vataningizning hududlarini ozod qilish sharafiga muyassarsiz.

Amerika Qo'shma Shtatlari - Xirosima va Nagasaki portlashi haqida video.

Yaponiya uchun topshiriq: bombardimon qilish Yaponiyaning mag'lubiyati edimi?

Jismoniy tarbiya (9-slayd)

hujjatlar va xarita bilan juftlikda ishlash. (Slayd №10), interaktiv xarita

Transbaykal fronti

Manchuriya fronti

Saxalin

Uzoq Sharqdagi Sovet qo'shinlarining Bosh qo'mondoni, Sovet Marshali Vasilevskiy boshchiligidagi Manchjuriya strategik hujum operatsiyasi. - 1945 yil, Trans-Baykal, 1 va 2-Uzoq Sharq frontlari qo'shinlari, Tinch okean floti qo'shinlari va Amur harbiy flotiliyasi Manchuriya strategik operatsiyasini amalga oshirdi, 1 milliondan ortiq askardan iborat Kvantung armiyasini qurshab oldi va mag'lub etdi. va ofitserlar, 6,6 ming qurol va minomyotlar, 1,2 mingdan ortiq tanklar, 1,9 mingdan ortiq jangovar samolyotlar.

Shu bilan birga, Janubiy Saxalin (11 - ) va Kuril desant ( - ) operatsiyalari amalga oshirildi. Sovet Ittifoqi o'ziga qaytdi Janubiy Saxalin va Kuril orollari. Mahbuslar soni qariyb 593 ming kishini tashkil etdi. Qizil Armiya butun janglar davrida 36 mingdan ortiq askar va ofitserini yo'qotdi, ulardan 12 mingdan ortig'i halok bo'ldi.

Xirosima ustida, 9 avgustda esa Nagasaki osmonida atom bombalari portlatildi. Natijada, butun aholisi bo'lgan ikkita shahar haqiqatan ham yer yuzidan supurib tashlandi.

1. AQSH qanday maqsadlarni koʻzlagan?

2. Atom qurolidan foydalanish maqsadga muvofiqmi?

O'qituvchining so'zi. (Slayd №11) "Avgust bo'roni" kod nomidagi operatsiya 1945 yilda Nagasaki portlashi bilan deyarli bir vaqtda boshlangan. Ikki haftalik janglarda Yaponiya 84 000, SSSR esa 12 000 harbiyni yo'qotdi. Sovet qo'shinlari ular Yaponiya shimolidagi Xokkaydo oroliga atigi 50 kilometrgacha yetib bormadi.

Ushbu operatsiya miqyosi bo'yicha, ta'sirchan - tashkiliy va dizayn jihatidan eng yirik va muvaffaqiyatli - taktik o'tkazish, Ikkinchi Jahon urushi kampaniyalaridan biriga aylandi; eng qisqa vaqt ichida butun G'arbiy Evropaga teng hudud qo'lga olindi!

(Slayd raqami 12-16), Yaponiya taslim bo'ldi. Rasmiy taslim bo'lish to'g'risidagi akt 1945 yilda USS Missuri bortida AQSh, Angliya, Xitoy, SSSR va Yaponiya vakillari tomonidan imzolangan. Ikkinchi jahon urushi tugadi.

Mavzuni o'rganishning to'g'riligini tekshirish uchun "Yaponiyaning taslim bo'lishi" videosi qo'llaniladi.

E) Urush natijalari va g’alabaning kelib chiqishi. Urush paytida yapon armiyasi 677 ming askarini yo'qotdi, xususan, 83 ming askar halok bo'ldi, 594 ming kishi taslim bo'ldi. Sovet armiyasining Uzoq Sharq urushidagi g'alabasi yapon fashistlarining mag'lubiyatini tezlashtirdi va Xitoyning yapon bosqinchilariga qarshi qarshilik urushida g'alaba qozonishiga hissa qo'shdi.

4 Yakuniy bosqich. Suvorov Chuninning “Mening bobom Ulug‘ Vatan urushi faxriysi” videoloyihasidan parcha namoyishi. (Slayd raqami 17)

O'z-o'zini ishlash vazifasi: (Slayd raqami 18)

1. “Yaponiyaning mag‘lubiyati” mavzusida og‘zaki javob tayyorlang.

2. SSSRning Yaponiya bilan urushdagi g‘alabasining ahamiyatini aniqlang. (5-7 ball)

Maslahat: Bu ibora xitoy tilida. (Ruslar va xitoylar abadiy birodarlar!)

Ko'zgu: "Tafakkurning 6 shlyapasi" qabuli. (Slayd №19-25)

Hisob-kitoblar. Mutaxassislarga so'z. Darsimiz o'z nihoyasiga yetmoqda. Ishonmoqchimanki, bugun aytilganlarning barchasi qalbingizda aks-sado berdi va biz hammamiz urushning dahshatli kunlarini, er yuzida tinchlikni himoya qilish uchun jonini fido qilganlarni eslaymiz. Biz hayotni qadrlaymiz, qanchalik qiyin bo'lmasin, taqdir siz bilan bo'lgan odamlarni qadrlaymiz va sevamiz. "Urush bo'lmaguncha" so'zlari shunchaki bo'sh tovushlar emas. Er yuzida urush bo'lmaganda hamma narsani boshdan kechirish va yengish mumkin...

10-sinflar uchun "Yaponiya: hududi, chegaralari, aholisi" mavzusidagi yangi materialni o'rganish uchun dars.

Novovoronej shahri, shahar tumanidagi 4-sonli o'rta maktab MOU geografiya o'qituvchisi tomonidan ishlab chiqilgan va o'tkazilgan.

Kovaleva Galina Valentinovna

Mavzu bo'yicha 10-sinf darsining qisqacha mazmuni:

"Yaponiya: hudud, chegaralar, aholi".

Ta'lim va tarbiya maqsadlari:

1. EGPning asosiy xususiyatlari haqidagi bilimlarni o'zlashtirish.

2. Hududda xomashyodan foydalanish muammosi.

3. Aholini joylashtirish.

4. Yapon xalqining axloqiy qadriyatlari va go‘zallikka estetik munosabatini, ma’naviy madaniyatini shakllantirish.

Uskunalar:

Kompyuter, proyektor, ekran, taqdimot. Yaponiyaning siyosiy, iqtisodiy xaritasi. Atlaslar, chizmalar, jadvallar, milliy liboslar, bayroq, gerb, gilamchalar, yapon buyumlari.

Dars rejasi:

1. O'qituvchi tomonidan taqdimot.

2. Mamlakat nomi va hududning tarkibi.

3. EGP. Vaqt o'tishi bilan uning o'zgarishi.

4. Aholining xususiyatlari. demografik siyosat.

5. Tabiiy resurslar va ulardan foydalanish. Sanoat va qishloq xo'jaligini rivojlantirish uchun tabiiy resurs salohiyatini baholash.

6. Yaponiya madaniyati.

Darslar davomida.

O'qituvchi tomonidan taqdimot.

Bugun bizda g'ayrioddiy dars bor. Biz juda g'alati deb ataladigan mamlakatga sayohat qilamiz - "teskari mamlakat". Va buning uchun barcha sabablar bor. Bu ajoyib mamlakatda ayol palto beradi, mashinada rul o'ng tomonda, mushuklar dumsiz, bu erda ular yuqoridan pastgacha yozadilar, tayoqchalar bilan ovqatlanadilar, erda uxlashadi va oq rang motam.

Biz qaysi davlat haqida gapirayapmiz? Siz taxmin qildingizmi? Ular atlaslarni ochib, Yaponiyani topdilar. Ha, bu Yaponiya. Bizning gidlarimiz esa bu o'ziga xos mamlakatni tushunish va bilishimizga yordam beradi.

(Talabalar uchun qo'llanmalar bilan tanishish). Va endi qo'llanma biz uchun bitta savolni qamrab oladi.

1. Turistik rahbar.

Mamlakatning nomi, hududining tarkibi.

("mamlakat haqida" slayd)

Mamlakatning qadimgi nomi Yamato. Yaponlar uni Nippon yoki Nihon deb atashadi, ya'ni. "Quyosh chiqadigan mamlakat" Yaponiyaning milliy bayrog'i oq rangda, qizil doira - o'rtada quyosh. Dumaloq xrizantema Yaponiyaning milliy gulidir.

Yaponiya to'rtta yirik orolda joylashgan arxipelag davlatidir: Xokkaydo, Xonsyu, Kyushu, Sikoku va Tinch okeanidagi deyarli to'rt ming kichik orol.

Yaponiyaning poytaxti - Tokio, ya'ni "Sharqiy poytaxt". U Xonsyu orolida, sobiq Edo qal'asi o'rnida joylashgan.

2. Turistik rahbar.

(slayd "G.P.")

Yaponiyaning EG va PG pozitsiyalari. EGP ta'siri mamlakat taraqqiyoti, uning vaqt o'tishi bilan o'zgarishi haqida.

Yaponiya qadimiy davlat, ammo 20-asrgacha u evropaliklarning ko'zidan yashiringan. Yaponiya Ikkinchi jahon urushidan beri Rossiya bilan tinchlik shartnomasi tuzmagan. Etarli asoslarsiz, Rossiyani orollarga da'vo qiladi Kuril tizmasi: Kunashir, Iturup, Shikotan, Hoboman.

Yaponiya “katta yettilik”ga kiritilgan, bu uning yuqoriligidan dalolat beradi iqtisodiy rivojlanish, lekin NATO va boshqa birlashmalarga a'zo emas, chunki u ko'pchilik mamlakatlardan uzoqda joylashgan. Yaponiyaning Osiyo-Tinch okeani mintaqasi markazidagi asosiy mavqei unga xalqaro geografik mehnat taqsimotida ishtirok etish imkoniyatlarini ochib beradi.

3. Turistik rahbar.

("Aholisi", "shtat" slaydlari - siyosiy tuzilma"," ma'muriy - hududiy bo'linish", "tillar")

Aholining xususiyatlari. demografik siyosat.

Yaponiya aholisi 127 million kishi. Bu dunyodagi eng katta o'ninchi.

Hududi - 377 ming km. kv.

Oʻrtacha zichligi – 337 kishi. km uchun. kv.

Yaponiya konstitutsiyaviy monarxiya, imperiya. Bu deyarli dunyodagi yagona imperiya. 1947 yilda konstitutsiya qabul qilindi, undan oldin mutlaq monarxiya mavjud edi, qonun imperatorga cheksiz kuch va ilohiy kelib chiqishini berdi. Mamlakatning hozirgi imperatori Akixito.

Davlat tuzilishiga ko'ra, Yaponiya unitar davlatdir. Aholining 76% shaharlarda yashaydi. Mamlakatda 200 dan ortiq yirik shaharlar mavjud. Ulardan 12 tasi millioner shaharlardir.

Yaponiya oilani rejalashtirish asoslari bo'yicha yuqori sinflarda o'tkaziladigan darsni takrorlashning 1-turi bilan tavsiflanadi.

Yaponiya sog'lom odamlardan iborat bo'lib, dunyoda chaqaloqlar o'limi darajasi eng past (1000 aholiga 4), AQShda - 1000 kishiga 8, Rossiyada - 1000 kishiga 18 va eng ko'p. yuqori daraja umr ko'rish davomiyligi (M. - 76 yil, F - 82 yil). Taqqoslash uchun, Rossiya: M - 62 yosh, F - 72 yosh.

Nega yaponlar uzoq umr ko'rishadi.

  1. Do'konlardagi barcha mahsulotlar eng yangi. Ko'p dengiz mahsulotlari iste'mol qilinadi.
  2. Hayotga bo'lgan munosabat. Yaponlar, dunyoning boshqa hech bir xalqi kabi, hayot naqadar nozik ekanligini biladi va tushunadi. Xirosima va Nagasakidagi atom bombalari hali ham xotiramda saqlanib qolgan. Yaponlar hayotni qadrlaydi, tabiatni, o‘rmonlarni, daryolarni, hayvonlarni va hayotni qadrlaydi.
  3. Yaponiya munosabatlarida yaxshi niyat hukm suradi.
  4. Yurish odati. Bir paytlar mamlakatda “Salomatlik uchun kuniga o‘n ming qadam” shiori e’lon qilingan va bu har bir yapon uchun hayot qoidasiga aylangan.
  5. Gigiena. Har kim aksiradi, burnini uradi, yuziga burun va og'zini yopadigan maxsus doka niqobini kiyadi. Va bu gigienik kiyimlarni kiyish allaqachon bolalar bog'chasida o'rgatilgan.

Va har biringiz aytilganlardan nima haqida o'yladingiz? (o'ylash)

(slayd "tillar", "din")

Aholining milliy tarkibi bir xil - aholining 99% yaponiyaliklardir. Yapon tili o'ziga xos va biron bir til oilasiga kirmaydi.

Yaponlar dindor xalq. Din Hindistondan kelgan - buddizm. Yaponiyaning e'tiqod tizimi - Shinto, bu "ilohiy yo'l" degan ma'noni anglatadi. Ma'bad ko'p qavatli bo'lib, burchaklarida hayoliy egri tom bilan qoplangan.

Yaponiya yuksak madaniyat va uzluksiz savodxonlik mamlakati bo‘lib, bu yerda erta bolalikdan ta’lim va tarbiyaga katta e’tibor qaratiladi. Yaponlar qadimiy marosim va urf-odatlarni muqaddas hurmat qilishadi, ular orasida: oqsoqollarga hurmat, kimonolar, yapon oshxonasining o'ziga xos xususiyatlari, dasturxon tuzilmasi, ikebana choyi marosimi, bonsai, geysha, "San'at odami" tarjimasida - ko'ngil ochish, qo'shiq aytish, u o'qimishli. , she'riyatni, san'atni biladi

Yaponiyaning ba'zi an'analari haqida qisqacha xabar.

1.Yaponlarning o‘z milliy liboslari – kimonolari bor. Kimonolar bugungi kunda ham yoshdan qarigacha, meros bo'yicha, hamma uchun bitta, farqi yo'q - erkak yoki ayol. Barcha quvonchli voqealar: bolaning tug'ilishi, to'ylar, bayramlar, qayg'u. Kimono marosim yoki motamdir. Ayollar hojatxonasining ajralmas atributi: bezatish uchun soch turmagi va fanat.

Yaponlar ta'zim qiladi va tabassum qiladi. Bo'ysunuvchi o'z xo'jayiniga tanani 45 daraja burchak ostida egib ta'zim qiladi, hamkasblari 15 daraja burchak ostida, mijozlar 30 daraja burchak ostida ta'zim qilishadi. Har birining o'z burchagiga.

2. Yaponiyada tez-tez zilzilalar sodir bo'ladi, shuning uchun bu erda uzoq vaqtdan beri yorug'lik uylari qurilgan, ularning vayron bo'lishi odamlarni o'ldiradi. Uylar engil yog'och taxtalardan qurilgan. Devorlari shkaf eshiklari kabi bir-biridan sirg'alib ketadi - bu tartibni o'zgartirishga imkon beradi. Zaminlar maxsus guruch somonidan tayyorlangan maxsus gilamchalar - tatami bilan qoplangan. Kunduzi ular ustiga o'tirishadi, kechki ovqat qilishadi, kechasi esa ularga to'shak qo'yishadi. Mebel kam. Kreslolar o'rniga yostiqlar va vilkalar o'rniga tayoqlar. Maxsus e'tibor choyga beriladi.

3. Yaponiyada choy ichish "cha no yu" deb nomlangan butun bir marosim bo'lib, "choy marosimi" degan ma'noni anglatadi.

Marosimning barcha ishtirokchilari erga o'tirishadi. Ulardan biri chashka ichiga kukunli yashil choy quyadi. Ustiga qaynoq suv quyib, maxsus bambuk mo'ylov bilan urib oling. Marosim to'liq sukunatda o'tadi. Suv sifatiga alohida e'tibor beriladi. Mehmonlar ketishni boshlaganlarida, mezbonlar ularga vidolashuv qog'ozli qush - turna beradi. Bu odamlarga baxt keltiradi, deb ishoniladi.

Tabiiy resurslar va ulardan foydalanish. Sanoat va qishloq xo'jaligini rivojlantirish uchun tabiiy resurs salohiyatini baholash.

(slayd "resurslar", "iqtisod")

tabiat yoqilgan Yaponiya orollari shafqatsiz. Zilzilalar tez-tez sodir bo'ladi. Tayfunlar mamlakatga jiddiy zarar keltiradi. Ammo shuni qo'shimcha qilamanki, Yaponiyaning tabiati ziqna. Mamlakat mineral resurslarda kambag'al, shuning uchun boshqa Tabiiy resurslar. Mamlakat metall va energiyani ko‘p talab qiladigan ishlab chiqarishdan ilm-fanni ko‘p talab qiluvchi eng yangi tarmoqlarga o‘tdi.Qulay agroiqlim resurslari sholi va sabzavotdan yiliga ikki marta hosil olish imkonini beradi. Oʻrmonlar mamlakat hududining 2/3 qismini egallaydi. Yaponiyaning tez va qisqa daryolari - gidroenergetika va dalalarni sug'orish uchun suv. Yaponiya dengizining faunasi boy va xilma-xildir. (sokin yapon musiqasi yangraydi).

(slayd "madaniyat")

Yapon gilosi - sakura yaponiyaliklar uchun alohida qiziqish uyg'otadi. Uning mevalarini yeyish mumkin emas. Sakura bir kun gullaydi - kurtaklari shishib, gullar uchib ketadi. Tabiatning uyg'onishi uchun uzoq kutilgan vaqt bu erda to'satdan va shiddatli gilos gullashi bilan boshlanadi. Uning pushti to'pgullari yaponlarni nafaqat ko'pligi, balki mo'rtligi bilan ham hayajonlantiradi va quvontiradi. Gilos gul barglari hech qachon so'nmaydi. Quvonch bilan aylanib, ular shamolning eng kichik nafasidan erga uchib ketishadi.

Keling, qatorlar o'rtasida musobaqa o'tkazaylik. Qaysi qator bilimdonroq?

Bugungi darsda biz sayyoramizning burchaklaridan biriga tashrif buyurdik, unda odamlar tabiatga bo'ysunib, ularga foydali qazilmalar yoki erlarni etarli darajada bermagan holda shunday iqtisodiy cho'qqilarga erishdilarki, er yuzida ko'pchilik ularga hasad qilishi mumkin.

Yaponlar kimlar?

Ularni nima boshqaradi?

Dars xulosasi: Iqtisodiy yuksaklikka erishishda xalqning madaniy, intellektual, jismoniy kapitali alohida o‘rin tutadi.

Va endi biz qatorlar o'rtasida musobaqa o'tkazamiz. Har bir to'g'ri javob uchun talaba token oladi.

Birinchi qator.

  1. Aholining 99% ... (yapon);
  2. Hindistondan Yaponiyagacha bo'lgan din. (Buddizm);
  3. Samuraylarning axloq kodeksining nomi. (Bushido);
  4. Yaponiyada qaysi din rasman taqiqlangan? (Xristianlik);
  5. Zaminni qoplaydigan paspaslarning nomi. (Tatami);
  6. Endi yangi turmush qurganlar Evropa odatlariga ko'ra uzuklarni almashtiradilar. Avvalgidanmi? (bir chashka sake bilan uch marta);
  7. Yaponlar o'z mamlakatini nima deb atashadi? (Nippon shi Nakxon);
  8. Aholining takror ishlab chiqarish turi (birinchi);
  9. mitti daraxtlarni etishtirish (Bonsai);
  10. Tokio qaysi orolda? (Xonsyu);
  11. Yaponiya iqtisodiyotining turi (Postindustrial);
  12. To'rtta shimoliy orol yirik orollar Yaponiya (Hokkaydo);
  13. Xokkaydoni ajratib turadigan bo'g'oz Kuril orollari(Kunashirskiy);
  14. Pul birligi (Yen);
  15. "Karate" ni qanday tarjima qilasiz? (Qurolsiz jang).

Ikkinchi qator.

  1. Qishloq xoʻjaligining asosiy yoʻnalishi (Rison);
  2. Yapon e'tiqod tizimi (Sinto);
  3. 12-14-asrlarda tan olingan mulk. harbiy jasorat jamiyatning asosi (samuraylar);
  4. Samuraylarning o'z joniga qasd qilish tartibi (Harakiri) kodlangan;
  5. Yaponlarning muqaddas kitobi (Kojiki);
  6. Guruch yeyish uchun ishlatiladigan tayoqlarning nomi (Hashi);
  7. Do'stlar bilan uchrashganda yaponiyaliklarga qanday imo-ishora etishmayapti? (qo'l siqish);
  8. Yaponiya poytaxti (Tokio);
  9. Cho'tka va siyoh bilan chiroyli yozish (Koligrafiya);
  10. To'rtta yirik orolning janubiy oroli (Kyushu);
  11. Xokkaydoni Saxalindan ajratib turuvchi boʻgʻoz (Laperuz);
  12. Tokio shahrining paydo bo'lishi qanday tuzilishga olib keldi? (Edo qal'asi);
  13. "Tokio" nimani anglatadi? (Sharqiy poytaxt);
  14. Yaponiyadagi eng baland tog' (Fudziyama - 3776 m.);
  15. "Aikido" nimani anglatadi? (O'z-o'zini himoya qilish).

1. Darsni umumlashtirish. Kim ko'proq token to'pladi, ijobiy baho bering

2. Uy vazifasini belgilang.

3. Belgilarni qo'ying.

Yaponiya hududi taxminan 370 ming kvadrat metrni tashkil etadi, bu unga eng katta hududga ega bo'lgan mamlakatlar reytingida faqat 61-o'rinni egallash imkonini beradi. Biroq, 129 million kishilik ushbu hududda yashovchi aholi soni (2015 yil holatiga ko'ra) Yaponiyani dunyodagi eng zich joylashgan mamlakatlar qatoriga qo'yadi. Mamlakat aholisi soni bo'yicha mamlakatlar ro'yxatida 10-o'rinni egallaydi.

Geografik xususiyatlar

Yaponiya - Orol davlati. U 4 da joylashgan katta orollar, ularning ismlari barcha geografiyani sevuvchilarga tanish: Xonsyu, Xokkaydo, Sikoku, Kyushu. Ular mamlakat hududining 98% ni tashkil qiladi. Qolgan 2% 3 ming kichik va ba'zan hatto kichik orollarga to'g'ri keladi. Turli xil hududlar o'rtasida aloqani saqlab turish uchun orollar yer osti va suv ostida qazilgan ko'priklar va tunnellar tizimi orqali birlashtirilgan. Shunday qilib Yaponiyada yagona quruqlik maydoni yaratilgan.

Tabiat

mamlakat chiqayotgan quyosh ko'pincha tik qiyaliklar mamlakati deb ham ataladi. Va bu haqiqat. Mamlakatdagi barcha tog' tizmalarining katta qismi (taxminan 3/4) o'zlashtirilishi uchun juda tarqoq. Tog'larning konturlari burchakli, konturlari qirrali. Faqatgina istisno tog 'tizmalari Xonsyu va Kyushu orollarining janubida joylashgan. Ha, va Xokkaydo orolining qirg'oqlari yaqinida siz tog' tizmalarining silliq konturlarini ko'rishingiz mumkin.

Ko'pchilik baland tog'lar, evropaliklarga o'xshab, Yapon Alp tog'lari deb ataladi. Ular Tokiodan uncha uzoq bo'lmagan Xonsyu orolining markazida joylashgan. Ular juda baland - dengiz sathidan 3000 metr balandlikdagi cho'qqilar bu erda kam uchraydi. Tashqi ko‘rinishi va jozibadorligi tufayli ular sayyohlarni o‘ziga jalb etadi...

Yaponiyada juda ko'p daryolar mavjud. Ularning profillari qisqa va juda tik. Shu sababli ularni yuk tashish uchun ishlatish qiyin. Bu daryolarning suvlari toza, shaffof, ularda turli xil baliqlar ko'p. Yaponiyaning uchta eng yirik daryolari Shinano, Ishikari va Kanto deb nomlanadi. Shinano Yapon Alp tog'laridan boshlanib, 360 km dan ortiq masofani bosib o'tadi va keyin Yaponiya dengiziga quyiladi. Ishikari Xokaydoning g'arbiy qismida boshlanadi, deyarli bir xil masofadan oqib o'tadi va Yaponiya dengizini suvlari bilan oziqlantiradi. Kantoga kelsak, u Kanto tekisligidan o'tadi va Tokio ko'rfaziga quyiladi va shuning uchun bilvosita aytishimiz mumkinki, u to'g'ridan-to'g'ri Tinch okeaniga quyiladi ...

Mamlakat hududi turli dengiz va okeanlar tomonidan saxovatli yuviladi. Uning sharqida va janubida orollar hukmronlik qiladi tinch okeani. G'arbda Sharqiy Xitoy va Yaponiya dengizlarining qirg'oqlari, shimolda esa Oxot dengizi ...

Yaponiyada siz o'simlik va faunaning juda ko'p turlarini topishingiz mumkin. Bu yerdagi iqlim ularning yashashi uchun juda qulay, namligi ancha yuqori ekanligining natijasidir. Bundan tashqari, mamlakatning orol izolyatsiyasi o'z ishini qilmoqda. O'simlik va faunaning o'ziga xos xususiyati shundaki, bu erda siz ko'pincha endemiklarni - faqat shu qismda yashaydigan hayvonlarni topishingiz mumkin. globus. Ha, va o'rmonlar mamlakat hududining 60% ni tashkil qiladi, bu faqat o'simlik va hayvonot dunyosining rivojlanishiga yordam beradi.

O'simliklardan kamfora dafnalari, eman va kamelyalar keng tarqalgan, siz bambuk va ginkgoni ham topishingiz mumkin. Ularning hayvonlari yapon makakalari, rakun itlari, shrewlar, uchuvchi sincaplar va chipmunklar, mis qirg'ovullar uchun alohida qiziqish uyg'otadi ...

Mamlakat iqlimini yumshoq va nam deb ta'riflash mumkin. Qishda harorat kamdan-kam hollarda noldan pastga tushadi. Qattiq sovuq juda kam uchraydi, ammo Shimoliy Yaponiyada siz qorni topishingiz mumkin, ammo ular tez eriydi. Tabiatdagi fasllar ozmi-ko'pmi aniq, bahorgi olcha gullari ayniqsa go'zal ...

Resurslar

Mamlakat juda past resurs salohiyatiga ega. Deyarli barcha tabiiy resurslar va birinchi navbatda mineral resurslar katta tanqislikda. Mamlakatda turli xil foydali qazilmalar mavjud bo'lsa-da, bu resurslarning zaxiralari minimal va bunday mamlakatlarning ehtiyojlari katta. Shu sababli, mamlakat deyarli barcha foydali qazilmalarni qo'shni davlatlardan olib kirishga majbur bo'lib, tabiatdan saxovatli ...

Yaponiya - noyob mamlakat. Zero, import resurslarga qaram bo‘lishiga qaramay, ishlab chiqarishga sanoat yondashuvi, salohiyatning o‘zi ham ulkan. Qora va rangli metallurgiya, mashinasozlik (yapon avtomobillari butun dunyoda ishonchlilik namunasi sifatida tanilgan), kemasozlik shunday rivojlangan. Ko'plab turar-joy va ma'muriy ob'ektlar qurilmoqda, kimyo va neft-kimyo sanoati rivojlanishning eng yuqori cho'qqisida. Mamlakat raqamli texnologiyalar sohasida katta yutuqlarga erishdi.

Qishloq xo'jaligiga kelsak, umuman hech narsa o'smaydigan tuproqlarda, yapon fermerlari zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda, juda ko'p miqdorda sabzavot va mevalar etishtirishadi ...

madaniyat

Mamlakatning madaniy qatlami juda o'ziga xos va o'ziga xosdir. Yaponlar dunyoning hech bir davlatida uchramaydigan choy marosimi, kimono, geysha kabi qadimiy anʼanalarga amal qiladi. Yaponiyada ikkita asosiy din bor - sintoizm va buddizm, va odamlarning o'zi juda mehmondo'st, garchi ular har qanday his-tuyg'ularni namoyon qilishda o'ziga xos vazminlik ko'rsatadilar...

Geografiya o'qituvchisi MBOU 4-son o'rta maktab b. Merchanskiy

Mironov Vladimir Viktorovich

Darsning maqsad va vazifalari:

    Talabalarda Yaponiya, uning tabiiy xususiyatlari haqida tasavvur hosil qilish;

    Turli axborot manbalaridan mustaqil bilim olish ko'nikmalarini shakllantirish bo'yicha ishlarni davom ettirish;

    Xarita bilan ishlash ko'nikmalarini, taqqoslash qobiliyatini rivojlantirish;

    Talabalarning qiziqishini rivojlantirish;

    Yapon xalqining hayotiga, go'zalligiga va ma'naviy madaniyatiga axloqiy qadriyatlar va estetik munosabatni shakllantirish.

Uskunalar: Xorijiy Osiyoning siyosiy xaritasi, Yevrosiyo fizik xaritasi, iqlim xaritalari, “Aholi zichligi va xalqlar”, kompyuter, proyektor.

Darslar davomida

O'qituvchi ( yumshoq yapon ohangi fonida)

Bugun darsda biz mamlakatlarni o'rganishni davom ettiramiz Sharqiy Osiyo. Doskada Yaponiyaning xususiyatlarini ko'rib chiqadigan dars rejasi mavjud. Yaponiya haqida nimalarni bilasiz?

1. Geografik joylashuv Yaponiya. Belgilar

2.Yaponiya relyefi

3. Yaponiyaning iqlimi

4. Yaponiyaning ichki suvlari

5. Yaponiya tabiati

5. Yaponiya aholisi

6. Yaponiyaning iqtisodiy xususiyatlari

1.Mamlakatning geografik joylashuvi.

O'qituvchi va talabalarning hikoyasi ko'rgazma bilan birga keladi geografik ob'ektlar katta devor xaritalarida.

Savol? Xaritadan qaysi orol eng katta ekanligini aniqlang? (Hokkaydo)

Savol? Shimolda mamlakat qaysi dengiz bilan yuviladi? ( Oxot dengizi), sharqda - (Tinch okeani suvlari bilan), janubda - (Tinch okeani va Sharqiy Xitoy dengizi suvlari tomonidan), g'arbda - (Koreya bo'g'ozi va Yaponiya dengizi). Yaponiya Xokkaydo shimolida joylashgan Rossiyaga tegishli Kuril orollariga da'vogarlik qilmoqda.

Yaponiya orol davlati boʻlib, toʻrtta yirik orolda joylashgan: Xokkaydo, Xonsyu, Sikoku va Kyushu, shuningdek, Ryukyu arxipelagidagi orollar va mingdan ortiq kichik orollar. Poytaxti - Tokio.

2. Yaponiyaning relyefi. Atlasga ko‘ra o‘quvchilar o‘lka relyefini aniqlaydilar va xulosalar chiqaradilar. . Eng baland tog'lar Xonsyu orolida joylashgan. Orollarning tog'li yuzasi tuzilishi va balandligi jihatidan juda xilma-xildir. Vulkan konuslari va platolar, oqayotgan suvlar tomonidan qayta ishlangan yumshoq qiyalikli massivlar mavjud. Mana eng ko'p baland cho'qqi O'z aholisi uchun muqaddas bo'lgan mamlakat - o'chib ketgan Fudzi vulqoni, balandligi 3776 m.

3. Yaponiyaning iqlimi.

Juftlikda ishlashga topshiriq.

tomonidan iqlim xaritasi mamlakat iqlimini tavsiflash, eng yuqori va eng past haroratlarni, eng kam va maksimal yog'ingarchilik miqdorini klimatogrammadan aniqlash.

4. Yaponiyaning ichki suvlari

tomonidan jismoniy xarita mamlakat daryolariga umumiy tavsif bering.

    Yaponiya tabiati

Xarita bo'yicha tabiiy hududlar mamlakat tabiatiga umumiy tavsif bering.

    Yaponiya aholisi

    Eng yirik shaharlar

Soni (125 million kishidan ortiq), oʻrtacha zichligi (km 2 ga deyarli 340 kishi) Aholi soni boʻyicha dunyoda 8-oʻrinda turadi.

Savol? Yaponlardan tashqari yana kim yashaydi?(Koreys, Xitoy)

Savol? Qaysi rasmiy til? ( Yapon, ko'pchilik ingliz tilida gaplashadi)

Bu dunyoda chaqaloqlar o'limi eng past va o'rtacha umr ko'rish eng yuqori ko'rsatkichga ega. 1998 yilda o'rtacha umr ko'rish: ayollar - 83 yosh, erkaklar - 76 yosh.

7. Yaponiyaning iqtisodiy rivojlanishi. Atlas xaritasidan aniqlang:

Sanoat;

Qishloq xo'jaligini rivojlantirish

Ekologiya.

Talabalar Yaponiya dunyoning eng rivojlangan davlatlaridan biri ekanligini bilishadi. Mamlakat yigitlarga o'zining avtomobillari, robotlari, elektron hisoblash texnikasi va

maishiy texnika. Mamlakatda tabiiy resurslar kam, shuning uchun ularning ko'pchiligi chet eldan, shu jumladan Rossiyadan import qilinishi kerak. Mamlakatda sholi, choy, shakarqamish yetishtiriladi, qoramol, parrandachilik, choʻchqa boqiladi. Bundan tashqari

baliqchilik, baliq va marvarid chig'anoqlarini sun'iy ravishda etishtirish bilan shug'ullanadi.

Yaponiyaning diqqatga sazovor joylari. Xabarlar davomida talabalar daftarga asosiy tushunchalarni yozadilar: ikebana, choy marosimi, tatami, sumo, hanami, kimono, sakura

Ankraj

Mustahkamlash uchun bolalar o'rganilgan mavzu bo'yicha savollarga javob berishga taklif qilinadi.

O'qituvchi talabalardan "Yaponiya haqida nimani bilib oldingiz?" Deb so'raydi.

paragrafda keltirilgan ob'ektlar.