Zničení Japonska. Plán - Shrnutí lekce Téma lekce: Závěrečná fáze druhé světové války

SCHVÁLIT

Lektor (vedoucí oboru)

samostatná disciplína

(historie, sociální vědy a zeměpis)

PLÁN - SHRNUTÍ LEKCE

Téma lekce: Závěrečná fáze 2. světové války. Zničení Japonska.

Metodický účel lekce: ukázat aplikaci technologie kritického myšlení v hodinách dějepisu.

Účel: sledovat průběh závěrečných operací v závěrečné fázi druhé světové války; odhalit historický význam těchto vojenských akcí, které vedly k úplné porážce militaristického Japonska, záchraně národů světa před fašismem

Cíle lekce:

Vzdělávací: seznámit účastníky protihitlerovské koalice v závěrečné fázi války s vojensko-strategickými operacemi; charakterizovat rozhodnutí konference; ukázat rozhodující roli Sovětského svazu ve vítězství nad japonským fašismem

Rozvíjení: pokračovat v utváření dovedností analyzovat historická fakta na základě historických dokumentů, odhalovat vztahy příčiny a následku; vyjadřovat odůvodněné stanovisko při diskuzi o historických problémech, systematizovat, třídit a zobecňovat historická fakta

Výchovné: vštípit studentům smysl pro vlastenectví, úctu k válce, formovat se mezi Suvorovci.

Typ lekce: lekce učení nového tématu

Materiální podpora lekce: prezentace, učebnice, interaktivní mapa, videoklip, dokumenty.

Vyučovací metody: aktivita, částečně vyhledávání, výzkum

Během vyučování.


Fáze lekce

Studentská práce

Organizace času.

Oznámení tématu a cílů lekce. Úvod učitelem.

Psaní do sešitů a na tabuli.

Naučte se nový materiál na:

Třída je rozdělena do tří nerovných skupin (velitelství armády): 8 - SSSR, 6 - USA, 4 - Japonsko.

Fáze volání

A) SSSR a spojenci

Videoklip. úkol pro něj.

Analýza dokumentů ve dvojicích => Vytvoření kalendáře nepřátelských akcí => Prezentace kalendáře na interaktivní mapě. Fragment videa.

E) Výsledky války a počátky vítězství

Fráze v čínštině. Ukázka video projektu Suvorova Chunina "Můj dědeček - Velká vlastenecká válka"

Stupeň III. Odraz.

4. Závěrečná fáze.

Recepce "6 klobouků myšlení". Odhady.

5. Úkol pro autotrénink.

§ Určete význam vítězství SSSR ve válce s Japonskem.


Učitel _______________

Během vyučování

I. Organizační moment.

II. Úvodní slovo učitele: Sovětsko-japonská válka v roce 1945 je jednou z událostí historie, které jsou nejednoznačně zajímavé. Dodnes se mnozí v zahraničí domnívají, že právě díky atomovému bombardování japonských měst Nagasaki a Hirošima byla zlomena moc militaristického Japonska, která ukončila celou druhou světovou válku. Bohužel tato grandiózní bitva druhé světové války, navzdory své jedinečnosti a rozsahu, u nás stále zůstává neznámá nebo málo známá, což samozřejmě podněcuje současné japonské politiky k touze postavit se stále více proti Rusku s požadavky na návrat "severní území". ". Tato válka zanechala extrémně hlubokou stopu v historii a zůstává ve skutečnosti jediným nevyřešeným uzlem druhé světové války. Její důsledky mají nadále silný vliv na moderní rusko-japonské vztahy.

Pro mě osobně je porážka Japonska velmi důležitá: můj dědeček, major, zde bojoval a mohl zemřít. Byl zraněn. Byl oceněn medailí „Za vojenské zásluhy“ a „Za vítězství nad Japonskem“, pečlivě uchovávané v naší rodině. (předvedení skutečných medailí studentům)

Ano, a nám všem na Dálném východě není lhostejná historie druhé světové války, která se přehnala našimi zeměmi. Mezi přítomnými jsou obyvatelé Kuril, Transbaikalia, Chabarovsk a samozřejmě. Dnes vám bude dána čest zúčastnit se osvobozovacích a útočných operací ve vašich rodných zemích. Přihlášením na vojenskou školu Suvorov se navíc připravujete na povolání vojenského důstojníka. Značná část z vás bude sloužit na Dálném východě. To znamená, že musíte pečlivě studovat a znát rysy vedení nepřátelských akcí v divadle Dálného východu. Neboť jestli chceš mír, připrav se na válku!

Cíle jsou tedy jasné, sepišme si téma lekce. (Snímek #1) Seznamte se s plánem (Snímek #2)

III. Prezentace nového materiálu k problematice:

A) SSSR a jeho spojenci.

Předkládáme vám fragment z Postupimské konference (Scéna „Na Postupimské konferenci“ dne.) (Snímek č. 3)

Váš úkol: určit, na čem se spojenci dohodli.

b) Příčiny války s Japonskem. (Snímek číslo 4)

Skupinová práce. (Generální štáb armád SSSR a USA)

S využitím informací získaných od vůdců protihitlerovské koalice, svých znalostí a textu učebnice na stránce formulujte alespoň 3 důvody pro válku s Japonskem pro vaše země. Zaznamenejte důvody na snímek.

Přidělení generálnímu štábu Japonska: podívejte se na mapu svého majetku a určete, kde a jak nejlépe umístit své jednotky, abyste porazili potenciálního nepřítele.

C) Akční plány. Recepce "Mapa bez legendy" na základě analýzy statistik. (Snímek číslo 5)

Mapové plány pro válku. (Japonsko, SSSR, USA). .

Slovo učitele. Zájmy obnovení míru si vyžádaly rychlou likvidaci válečného sídla na Dálném východě. Věrný svým spojeneckým závazkům nemohl Sovětský svaz zůstat stranou tohoto důležitého úkolu. V roce 1945 sovětská vláda vypověděla smlouvu o neutralitě s Japonskem ze dne 13. dubna 1941 a v roce 1945 oznámila svůj vstup do války.

D) Průběh nepřátelských akcí (Snímek č. 6-8)

Slovo učitele. Chcete-li studovat průběh nepřátelských akcí, budete pracovat ve dvojicích s dokumenty a mapou.

Máte tu čest osvobodit území své malé vlasti.

Spojené státy - video o bombardování Hirošimy a Nagasaki.

Zadání pro Japonsko: Bylo bombardování porážkou Japonska?

Tělesná výchova (Snímek číslo 9)

práce ve dvojicích s dokumenty a mapou. (Snímek №10), interaktivní mapa

Transbaikal Front

Mandžuská fronta

Sachalin

Mandžuská strategická útočná operace pod vedením vrchního velitele sovětských vojsk na Dálném východě, maršála sovětského Vasilevského. - 1945, jednotky Trans-Bajkalu, 1. a 2. fronty Dálného východu, síly tichomořské flotily a Amurská vojenská flotila provedly mandžuskou strategickou operaci, obklíčily a porazily Kwantungskou armádu, která čítala více než 1 milion vojáků a důstojníků, 6,6 tisíce děl a minometů, přes 1,2 tisíce tanků, více než 1,9 tisíce bojových letadel.

Současně byly provedeny operace vylodění na Jižním Sachalinu (11 - ) a Kurilech ( - ). Sovětský svaz se vrátil do své struktury Jižní Sachalin a Kurilské ostrovy. Počet vězňů byl asi 593 tisíc lidí. Rudá armáda za celou dobu bojů ztratila více než 36 000 vojáků a důstojníků, z nichž více než 12 000 padlo.

Nad Hirošimou a 9. srpna byly nad Nagasaki odpáleny atomové bomby. Výsledkem bylo, že dvě města s veškerým obyvatelstvem byla skutečně smetena z povrchu zemského.

1. Jaké cíle sledovaly USA?

2. Bylo vhodné použít atomové zbraně?

Slovo učitele. (Snímek č. 11) Operace s kódovým označením „August Storm“ začala v roce 1945, téměř současně s bombardováním Nagasaki. Za dva týdny bojů ztratilo Japonsko 84 000 zabitých vojáků a SSSR - 12 000. Sovětské jednotky nedosáhly jen 50 kilometrů k severojaponskému ostrovu Hokkaido.

Tato operace se stala jednou z největších – co do rozsahu, působivých – v organizaci a designu a úspěšných – v taktickém vedení kampaní druhé světové války; v nejkratším možném čase bylo dobyto území rovné celé západní Evropě!

(Snímek číslo 12-16), Japonsko kapitulovalo. Formální akt kapitulace byl podepsán na palubě USS Missouri v roce 1945 zástupci Spojených států, Anglie, Číny, SSSR a Japonska. Druhá světová válka skončila.

Video „Japanese Surrender“ slouží ke kontrole správnosti nastudování tématu.

E) Výsledky války a počátky vítězství. Během války ztratila japonská armáda 677 tisíc vojáků, konkrétně 83 tisíc bylo zabito, 594 tisíc se vzdalo. Vítězství sovětské armády ve válce na Dálném východě urychlilo porážku japonských fašistů a přispělo k vítězství Číny ve válce odporu proti japonským útočníkům.

4 Závěrečná fáze. Ukázka fragmentu video projektu Suvorova Chunina "Můj dědeček je veteránem Velké vlastenecké války." (Snímek číslo 17)

Samostudijní úkol: (Snímek číslo 18)

1. Připravte ústní odpověď na téma „Porážka Japonska“

2. Určete význam vítězství SSSR ve válce s Japonskem. (5-7 bodů)

Nápověda: Fráze je v čínštině. (Rusové a Číňané jsou navždy bratři!)

Reflexe: Recepce "6 klobouků myšlení". (Snímek č. 19–25)

Odhady. Slovo odborníkům. Naše lekce se blíží ke konci. Rád bych věřil, že vše, co bylo dnes řečeno, rezonovalo ve vašich srdcích a všichni si budeme pamatovat strašlivé dny války, ty, kteří položili své životy za obranu míru na Zemi. Budeme si vážit života, bez ohledu na to, jak těžký se může zdát, milovat a milovat lidi, kterým osud předurčil být s vámi. Slova „dokud nebude válka“ nejsou jen prázdné zvuky. Všechno se dá zažít a překonat, když na zemi není válka...

Lekce pro prostudování nové látky pro 10 ročníků na téma: "Japonsko: území, hranice, obyvatelstvo."

Vypracováno a vedeno učitelem zeměpisu MOU střední školy č. 4 městské části - města Novovoroněž

Kovaleva Galina Valentinovna

Shrnutí lekce 10. ročníku na téma:

"Japonsko: území, hranice, populace" .

Výukové a vzdělávací cíle:

1. Asimilace znalostí o hlavních rysech EGP.

2. Problém využití surovin na území.

3. Rozmístění obyvatelstva.

4. Formování morálních hodnot a estetického přístupu ke kráse, duchovní kultura japonského lidu.

Zařízení:

Počítač, projektor, plátno, prezentace. Politická, ekonomická mapa Japonska. Atlasy, kresby, tabulky, národní kroje, vlajka, erb, podložky, japonské věci.

Plán lekce:

1. Úvod učitelem.

2. Název země a složení území.

3. EGP. Jeho změna v čase.

4. Vlastnosti populace. demografická politika.

5. Přírodní zdroje a jejich využití. Posouzení potenciálu přírodních zdrojů pro rozvoj průmyslu a zemědělství.

6. Kultura Japonska.

Během vyučování.

Úvod učitelem.

Dnes máme neobvyklou lekci. Uděláme si výlet do země, která se jmenuje velmi zvláštně – „Country in reverse“. A má to všechny důvody. V této úžasné zemi žena dává kabát, volant v autě je na pravé straně, kočky jsou bez ocasu, tady píšou odshora dolů, jedí hůlkami, spí na podlaze a bílá barva je smutek.

O jaké zemi mluvíme? uhodli jste? Otevřeli atlasy a našli Japonsko. Ano, toto je Japonsko. A naši průvodci nám pomohou tuto svéráznou zemi pochopit a poznat.

(Představení studentských průvodců). A nyní nám průvodce zvýrazní jednu otázku.

1. Průvodce.

Název země, složení území.

(snímek "o zemi")

Starobylý název země je Yamato. Japonci tomu říkají Nippon nebo Nihon, tzn. "Země vycházejícího slunce" Národní vlajka Japonska je bílá s červeným kruhem - sluncem uprostřed. Kulatá chryzantéma je národní květinou Japonska.

Japonsko je souostroví, které se nachází na čtyřech velkých ostrovech: Hokkaidó, Honšú, Kjúšú, Šikoku a téměř čtyřech tisících malých ostrůvků v Tichém oceánu.

Hlavním městem Japonska je Tokio, což znamená „Východní hlavní město“. Nachází se na ostrově Honšú, na místě bývalého hradu Edo.

2. Průvodce.

(snímek "G.P."")

Pozice EG a PG Japonska. Vliv EGP na vývoj země, jeho proměna v čase.

Japonsko je starověký stát, ale až do 20. století bylo očím Evropanů skryto. Japonsko nemá s Ruskem mírovou smlouvu od druhé světové války. Bez dostatečných důvodů si Rusko nárokuje na ostrovy Kurilského řetězce: Kunashir, Iturup, Shikotan, Hoboman.

Japonsko je zařazeno do „Velké sedmičky“, což svědčí o jeho vysokém ekonomickém rozvoji, ale není členem NATO a dalších asociací, kvůli své odlehlosti od většiny zemí. Hlavní postavení Japonska v centru asijsko-pacifického regionu jí otevírá možnosti zapojit se do mezinárodní geografické dělby práce.

3. Průvodce.

(snímek "Obyvatelstvo", "stát - politická struktura", "správní - územní členění", "jazyky")

Vlastnosti populace. demografická politika.

Počet obyvatel Japonska je 127 milionů lidí. Jedná se o desátý největší na světě.

Území - 377 tisíc km. sq

Průměrná hustota je 337 lidí. za km. sq

Japonsko je konstituční monarchie, impérium. Je to prakticky jediné impérium na světě. V roce 1947 byla přijata ústava, předtím byla absolutní monarchie, zákon obdařil císaře neomezenou mocí a božským původem. Současným císařem země je Akihito.

Podle státní struktury je Japonsko unitárním státem. 76 % obyvatel žije ve městech. V zemi je více než 200 velkých měst. 12 z nich jsou milionářská města.

Japonsko se vyznačuje 1. typem reprodukce lekce o základech plánování rodičovství, která se provádí již ve vyšších třídách.

Japonsko je národ zdravých lidí s nejnižší kojeneckou úmrtností na světě (4 na 1000 obyvatel), v USA - 8 na 1000, v Rusku - 18 na 1000 a nejvyšší očekávanou délkou života (M. - 76 let, F - 82 roku). Pro srovnání Rusko: M - 62 let, F - 72 let.

Proč Japonci žijí tak dlouho.

  1. Všechny produkty v obchodech jsou nejčerstvější. Jedí se hodně mořských plodů.
  2. Samotný postoj k životu. Japonci, jako nikdo jiný na světě, vědí a chápou, jak je život křehký. Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki mi stále zůstalo v paměti. Japonci si váží života a váží si přírody, lesů, řek, zvířat a života.
  3. V japonských vztazích vládne dobrá vůle.
  4. Návyk chůze. Kdysi bylo v zemi vyhlášeno heslo: „Deset tisíc kroků denně pro zdraví“, které se stalo životním pravidlem každého Japonce.
  5. Hygiena. Každý, kdo kýchá, smrká, nosí na obličeji, zakrývající si nos a ústa, speciální gázovou masku. A nosit tyto hygienické obvazy se učí už ve školce.

A co si každý z vás myslel ze všeho, co bylo řečeno? (myslící)

(snímek "jazyky", "náboženství")

Národnostní složení obyvatelstva je homogenní – 99 % obyvatel tvoří Japonci. Japonština je specifická a nepatří do žádné z jazykových rodin.

Japonci jsou věřící lidé. Náboženství přišlo z Indie – buddhismus. Japonský systém víry je šintoismus, což znamená „božská cesta“. Chrám je vícepatrový s fantazijně zakřivenou střechou v rozích.

Japonsko je zemí vysoké kultury a naprosté gramotnosti, kde je od raného dětství věnována velká pozornost vzdělávání a výchově. Japonci posvátně ctí starodávné rituály a tradice, mezi které patří: úcta ke starším, kimona, rysy japonské kuchyně, prostírání, čajový obřad ikebana, bonsaje, gejša, v překladu „Muž umění“ – bavit, zpívat, vzdělávat se , zná poezii , umění

Krátká zpráva o některých tradicích Japonska.

1. Japonci mají svůj národní kostým – kimono. Kimona se nosí dodnes, od mladých po staré, podle dědictví, jedno za všechny, není rozdíl - muž nebo žena. Všechny radostné události: narození dítěte, svatby, svátky, smutek. Kimono je ceremoniální nebo smuteční. Nepostradatelným atributem dámské toalety jsou: vlásenka na ozdobu a ventilátor.

Japonci se ukloní a usmějí. Podřízený se ukloní svému šéfovi ohnutím těla pod úhlem 45 stupňů, kolegové pod úhlem 15 stupňů, klienti pod úhlem 30 stupňů. Každý do svého kouta.

2. V Japonsku se často vyskytují zemětřesení, proto se zde odedávna stavěly lehké domy, na jejichž zničení lidé nezabíjejí. Domy jsou vyrobeny z lehkých dřevěných prken. Stěny se od sebe odsunují jako dvířka skříněk – to vám umožňuje měnit dispozice. Podlahy jsou pokryty speciálními rohožemi ze speciální rýžové slámy - tatami. Přes den na nich sedí, večeří a v noci si na nich stlají postel. Je tam málo nábytku. Místo židlí podsedáky a místo vidliček klacky. Zvláštní pozornost je věnována pití čaje.

3. Pití čaje v Japonsku je celý obřad zvaný „cha no yu“, což znamená „čajový obřad“.

Všichni účastníci obřadu sedí na podlaze. Jeden z nich si nasype do šálku práškový zelený čaj. Zalijeme vroucí vodou a prošleháme speciální bambusovou metličkou. Obřad probíhá v naprostém tichu. Zvláštní pozornost je věnována kvalitě vody. Když hosté začnou odcházet, hostitelé jim dají na rozloučenou papírového ptáčka – jeřába. Věří se, že přináší lidem štěstí.

Přírodní zdroje a jejich využití. Posouzení potenciálu přírodních zdrojů pro rozvoj průmyslu a zemědělství.

(snímek "zdroje", "ekonomika")

Příroda na japonských ostrovech je krutá. K zemětřesení dochází často. Tajfuny přinášejí zemi hmatatelné škody. Ale dodám, že povaha Japonska je skoupá. Země je chudá na nerostné zdroje, takže zvláštní význam mají jiné přírodní zdroje. Země přešla od produkce náročné na kovy a energie k nejnovějším průmyslovým odvětvím náročným na vědu.Příznivé agroklimatické zdroje umožňují sklízet dvě úrody rýže a zeleniny ročně. Lesy zabírají 2/3 území země. Peřeje a krátké řeky Japonska - vodní energie a voda pro zavlažování polí. Fauna Japonského moře je bohatá a rozmanitá. (hraje tichá japonská hudba).

(snímek "kultura")

Obzvláště zajímavá pro Japonce je japonská třešeň - sakura. Jeho plody nejsou jedlé. Sakura jednoho dne rozkvete – poupata se nafouknou a květy poletují kolem. Dlouho očekávaný čas probuzení přírody zde začíná náhlým a prudkým vzplanutím třešňových květů. Jeho růžová květenství vzrušují a těší Japonce nejen svou hojností, ale také křehkostí. Okvětní lístky třešňových květů nikdy nevyblednou. Vesele víříce, letí k zemi z nejmenšího závanu větru.

Udělejme soutěž mezi řadami. Která řada je erudovanější?

V dnešní lekci jsme navštívili jeden z koutů naší planety, v úžasné zemi, ve které lidé ze vzdoru přírodě, která jim nedala dostatek nerostných surovin ani půdy, dosáhli takových ekonomických výšin, že by jim to leckdo na zemi mohl závidět.

kdo jsou Japonci?

Co je pohání?

Závěr lekce: kulturní, intelektuální a fyzický kapitál národa hraje zvláštní roli při dosahování ekonomických výšin.

A teď nás čeká soutěž mezi řadami. Za každou správnou odpověď obdrží žák žeton.

První řada.

  1. 99 % populace jsou ... (Japonci);
  2. Náboženství od Indie po Japonsko. (Buddhismus);
  3. Název mravního kodexu samuraje. (Bushido);
  4. Které náboženství bylo v Japonsku oficiálně zakázáno? (Křesťanství);
  5. Název rohoží, které pokrývají podlahu. (Tatami);
  6. Nyní si novomanželé vyměňují prsteny podle evropských zvyklostí. než předtím? (třikrát s šálkem saké);
  7. Jak Japonci říkají své zemi? (Nippon shi Nakhon);
  8. Typ reprodukce populace (první);
  9. Pěstování zakrslých stromů (Bonsai);
  10. Na jakém ostrově leží Tokio? (Honshu);
  11. Typ japonské ekonomiky (postindustriální);
  12. Severní ostrov ze čtyř hlavních ostrovů Japonska (Hokkaido);
  13. Průliv oddělující Hokkaidó od Kurilských ostrovů (Kunaširskij);
  14. měnová jednotka (jen);
  15. Jak přeložíte „karate“? (Boj beze zbraní).

Druhá řada.

  1. Hlavní směr zemědělství (Rison);
  2. japonský systém víry (šintoismus);
  3. Panství, které uznalo ve 12. - 14. stol. vojenská zdatnost je základem společnosti (Samuraj);
  4. Kodifikován postup sebevraždy samurajů (Harakiri);
  5. Posvátná kniha Japonců (Kojiki);
  6. Název tyčinek používaných k jídlu rýže (Hashi);
  7. Jaké gesto chybí Japoncům při setkání s přáteli? (podání ruky);
  8. hlavní město Japonska (Tokio);
  9. Krásné psaní štětcem a inkoustem (Koligrafie);
  10. Jižní ostrov čtyř hlavních ostrovů (Kjúšú);
  11. Průliv oddělující Hokkaido od Sachalin (Laperouse);
  12. Jaká struktura dala vzniknout městu Tokio? (zámek Edo);
  13. Co znamená „Tokio“? (Východní hlavní město);
  14. Nejvyšší hora Japonska (Fujiyama - 3776 m.);
  15. Co znamená „Aikido“? (Sebeobrana).

1. Shrňte lekci. Kdo získal více žetonů, dejte kladné známky

2. Nastavte domácí úkol.

3. Dejte značky.

Území Japonska je asi 370 tisíc metrů čtverečních, což mu umožňuje obsadit pouze 61. místo ve světovém žebříčku zemí s největším územím. Počet lidí žijících na tomto území 129 milionů lidí (stav k roku 2015) však řadí Japonsko mezi nejhustěji osídlené země na světě. Země se řadí na 10. místo v seznamu zemí z hlediska počtu žijících lidí.

Geografické charakteristiky

Japonsko je ostrovní stát. Nachází se na 4 velkých ostrovech, jejichž jména znají všichni milovníci geografie: Honšú, Hokkaidó, Šikoku, Kjúšú. Tvoří 98 % území země. Zbývající 2 % připadají na 3 tisíce malých a někdy i malých ostrůvků. Aby zůstaly v kontaktu mezi nesourodými územími, spojily se ostrovy systémem mostů a tunelů vykopaných pod zemí a pod vodou. V Japonsku tak vznikl jednotný pevninský prostor.

Příroda

Země vycházejícího slunce je také často označována jako země strmých svahů. A to je pravda. Naprostá většina (asi 3/4) všech pohoří v zemi je příliš rozptýlená na to, aby byla rozvinuta. Obrysy hor jsou hranaté, se špičatými obrysy. Jedinou výjimkou jsou pohoří nacházející se na jihu Honšú a Kjúšú. Ano, a poblíž pobřeží ostrova Hokkaido můžete vidět hladké obrysy horských pásem.

Nejvyšší hory, analogicky s evropskými, se nazývají japonské Alpy. Nacházejí se v centru ostrova Honšú nedaleko Tokia. Jsou poměrně vysoké - vrcholy 3000 metrů nad mořem zde nejsou neobvyklé. Svým vzhledem a atraktivitou jsou turistickou atrakcí...

Japonsko má obrovské množství řek. Jejich profily jsou krátké a poměrně strmé. Z tohoto důvodu je jejich použití pro přepravu obtížné. Vody těchto řek jsou čisté, průzračné, mají spoustu různých ryb. Tři největší japonské řeky se jmenují Shinano, Ishikari a Kanto. Shinano pochází z japonských Alp, teče více než 360 km a poté se vlévá do Japonského moře. Ishikari začíná v západní části Hokaido, teče téměř stejnou vzdálenost a také napájí Japonské moře svými vodami. Pokud jde o Kanto, prochází rovinou Kanto a vlévá se do Tokijského zálivu, a proto nepřímo můžeme říci, že teče přímo do Tichého oceánu ...

Území země je velkoryse omýváno různými moři a oceány. Na východě a jihu jeho ostrovům dominuje Tichý oceán. Na západě jsou pobřeží Východočínského a Japonského moře a na severu Okhotské moře...

V Japonsku můžete najít spoustu různých druhů flóry a fauny. Je to důsledek toho, že je zde pro jejich bydlení velmi příznivé klima, poměrně vysoká vlhkost. Navíc ostrovní izolace země dělá své. Charakteristickým rysem flóry a fauny je skutečnost, že zde často najdete endemity - zvířata, která žijí pouze v této části zeměkoule. Ano, a lesy tvoří 60 % území země, což jen přispívá k rozvoji flóry a fauny.

Z rostlin jsou běžné vavříny kafrové, duby a kamélie, setkat se můžete i s bambusem a ginkgo. O jejich zvířata mají zvláštní zájem japonští makakové, mývalové, rejsci, poletující veverky a chipmunkové, mědění bažanti...

Klima země lze popsat jako mírné a vlhké. V zimě teplota málokdy klesne pod nulu. Silná zima je velmi vzácná, ale v severním Japonsku můžete najít sníh, který však taje poměrně rychle. Roční období v přírodě jsou více či méně výrazné a jarní třešňové květy jsou obzvláště krásné ...

Zdroje

Země má velmi nízký potenciál zdrojů. Téměř všechny přírodní zdroje jsou ve velkém deficitu a především nerostné. A přestože se v zemi vyskytují různé druhy nerostů, zásoby těchto zdrojů jsou minimální a potřeby těchto zemí jsou velké. Proto je země nucena dovážet téměř všechny nerostné suroviny ze sousedních států, štědřeji obdařených přírodou ...

Japonsko je jedinečná země. Ostatně i přes závislost na dovážených zdrojích je průmyslový přístup k výrobě, stejně jako samotný potenciál, obrovský. Tak se vyvíjela metalurgie železných a neželezných kovů, strojírenství (japonská auta jsou po celém světě známá jako příklad spolehlivosti) a stavba lodí. Staví se mnoho bytových a administrativních objektů, na vrcholu rozvoje je chemický a petrochemický průmysl. Země dosáhla velkých úspěchů v oblasti digitálních technologií.

Pokud jde o zemědělství, na půdách, na kterých neroste vůbec nic, japonští farmáři s využitím moderních technologií pěstují zeleninu a ovoce v poměrně velkém množství ...

kultura

Kulturní vrstva země je velmi originální a jedinečná. Japonci dodržují starodávné tradice, jako je čajový obřad, kimono a gejša, které nenajdete v žádné jiné zemi na světě. V Japonsku existují dvě hlavní náboženství - šintoismus a buddhismus a sami lidé jsou docela pohostinní, i když projevují charakteristickou zdrženlivost v projevování jakýchkoli emocí...

učitel zeměpisu MBOU střední škola č. 4 str. Merchanský

Mironov Vladimír Viktorovič

Cíle a cíle lekce:

    Vytvořit si představu studentů o Japonsku, jeho přírodních rysech;

    Pokračovat v práci na utváření dovedností k samostatnému získávání znalostí z různých zdrojů informací;

    Rozvíjet dovednosti v práci s mapou, schopnost porovnávat;

    Rozvíjet zvídavost studentů;

    Formování morálních hodnot a estetického přístupu k životu, kráse a duchovní kultuře japonského lidu.

Zařízení: politická mapa zahraniční Asie, fyzická mapa Eurasie, klimatické mapy, "Hustota obyvatelstva a národy", počítač, projektor

Během vyučování

Učitel ( na pozadí jemně znějící japonské melodie)

Dnes v lekci budeme pokračovat ve studiu zemí východní Asie. Na tabuli je plán lekce, u kterého zvážíme rysy Japonska. Co víte o Japonsku?

1. Zeměpisná poloha Japonska. Symboly

2.Reliéf Japonska

3. Podnebí Japonska

4. Vnitrozemské vody Japonska

5. Příroda Japonska

5. Obyvatelstvo Japonska

6. Ekonomické rysy Japonska

1.Geografická poloha země.

Příběh učitele a žáků doprovází zobrazení zeměpisných objektů na velkých nástěnných mapách.

Otázka? Urči z mapy, který ostrov je největší? (Hokkaido)

Otázka? Jaké moře omývá zemi na severu? (u Ochotského moře), na východě - (u vod Tichého oceánu), na jihu - (u Tichého oceánu a vod Východočínského moře), na západě - (u Korejský průliv a Japonské moře). Japonsko si dělá nárok na Rusy vlastněné Kurilské ostrovy, které leží severně od Hokkaida.

Japonsko je ostrovní stát, který se nachází na čtyřech velkých ostrovech: Hokkaido, Honšú, Šikoku a Kjúšú, dále na ostrovech souostroví Rjúkjú a více než tisícovce malých ostrůvků. Hlavním městem je Tokio.

2. Reliéf Japonska. Žáci podle atlasu určují a vyvozují závěry o reliéfu země. . Nejvyšší pohoří jsou na ostrově Honšú. Hornatý povrch ostrovů je velmi rozmanitý jak strukturou, tak výškou. Jsou zde sopečné kužely a náhorní plošiny, masivy s mírnými svahy, zpracované tekoucími vodami. Zde se nachází nejvyšší vrchol země, posvátný pro její obyvatele – vyhaslá sopka Fujiyama, s výškou 3 776 m.

3. Podnebí Japonska.

Zadání práce ve dvojicích.

Na klimatické mapě charakterizujte klima země, na klimatogramu určete nejvyšší a nejnižší teploty a minimální a maximální množství srážek.

4. Vnitrozemské vody Japonska

Na fyzické mapě uveďte obecný popis řek v zemi.

    Příroda Japonska

Na mapě přírodních zón uveďte obecný popis přírody země.

    Obyvatelstvo Japonska

    Největší města

Počet (více než 125 mil. lidí), průměrná hustota (téměř 340 osob na km 2) V počtu obyvatel je na 8. místě na světě.

Otázka? Kdo ještě žije kromě Japonců?(korejština, čínština)

Otázka? Jaký je státní jazyk? ( Japonci, mnozí mluví anglicky)

Má nejnižší dětskou úmrtnost a nejvyšší průměrnou délku života na světě. V roce 1998 průměrná délka života: ženy - 83 let, muži - 76 let.

7. Ekonomický vývoj Japonska. Určete z mapy atlasu:

Průmysl;

Rozvoj zemědělství

Ekologie.

Studenti se dozví, že Japonsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. Tato země je známá pro své automobily, roboty, elektronické počítače a

domácí přístroje. V zemi je málo přírodních zdrojů, takže většina z nich musí být dovážena ze zahraničí, včetně Ruska. V zemi se pěstuje rýže, čaj, cukrová třtina, chová se skot, drůbež, prasata. Až na

rybářství, se zabývají umělým chovem ryb a perlorodek.

Památky Japonska. Během vzkazů si žáci zapisují do sešitu základní pojmy: ikebana, čajový obřad, tatami, sumo, hanami, kimono, sakura

Kotvení

Jako posilu jsou děti vyzvány, aby odpovídaly na otázky ke studovanému tématu.

Učitel se ptá studentů: „Co jste se naučili o Japonsku?

objekty uvedené v odstavci.